Hoppa till huvudinnehållet

Åtorp utklassade Immetorp på hemmaplan

Publicerad:
Åtorps IF vann mot Immetorp BK
Åtorps IF vann mot Immetorp BK

Åtorp fick rejäl utdelning när laget vann på hemmaplan mot Immetorp i division 6 Värmland östra herr i fotboll med 5-0 (1-0). Det var dessutom en skön revansch från senaste mötet, som Immetorp vann med 4-2.

Segern var Åtorps fjärde på de senaste fem matcherna.

Björn Adolfsson gjorde två mål, övriga mål för hemmalaget gjordes av Joakim Karlsson, Robin Lindgren och Felix Olsson.

Åtorp har fyra segrar och en förlust på de senaste fem matcherna, medan Immetorp har en vinst och fyra förluster.

Med tre omgångar kvar är Åtorp på andra plats i tabellen, och Immetorp är på åttonde plats.

Nästa motstånd för Åtorp är Storfors. Lagen möts lördag 10 september 11.00 på Rönningens IP. Immetorp tar sig an Alkvettern hemma fredag 9 september 18.00.

Artikeltaggar

Åtorps IFÅvallenDivision 6 Värmland östraFotbollImmetorp BK

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.