Den cyklande släktforskaren: ”Jag blev jagad av polishelikopter”

Publicerad:
Holger Axell brukar ha med sig en liten minitrumpet när han är ute och cyklar. Foto: Maiken Kettil Schough

I över 16 år har skåningen Holger Axell trampat land och rike runt på cykel för att lära sig mer om sin släkt. I sommar har han besökt Värmland och Kristinehamn för att ta reda på mer om sina hammarsmeder till förfäder. Han har mött många människor på sina resor.

– En gång träffade jag på en kille från Bandidos som berättade hur de tjänar sina pengar, berättar Holger Axell.

Att träffa på medlemmar ur MC-gäng är dock ett mer sällsynt inslag på hans släktforskarresor. Det är ingen kort sträcka som hans forskande tar honom.

– Jag cyklar nog 100-110 mil, berättar Holger.

Men han fuskar lite.

– Jag brukar cykla från Jönköping. Då slipper jag de värsta backarna, säger Holger som bor i Helsingborg.

Han har besökt de flesta platser där hans förfäder bott och verkat som hammarsmeder. Hammarsmederna var en central del i hur det svenska järnet processades från tackor till långa stänger som sedan fraktades ut i Europa.

– De flesta har bott runt i en fem mils radie från Letälven, berättar Holger på sin trivsamma skånska.

Platser faller i glömska
Holger Axell

Han började släktforska för 35-40 år sedan men det är sedan han började cykla som intresset varit koncentrerat till ledet med hammarsmeder. I sitt forskande har han kommit ned till slutet av 1600-talet och det är en diger forskning.

– Jag har nog 4000 till 5000 sidor, berättar han.

Men vad som kommer att bli av allt material är han osäker på. Holger lägger mycket tid på researcharbete innan han beger sig ut på sin cykelfärd.

Holger Axell cyklar i alla väder på sina resor.
Holger Axell cyklar i alla väder på sina resor. Foto: Holger Axell

– Jag googlar så mycket jag kan.

Något som han ständigt stöter på är hur lite människor som bor på en plats känner till om den.

– Platser faller i glömska, säger Holger.

Upp till tio mil

När han beger sig ut på sin upptäcktsfärd på sin cykel har han 35 kilos packning där allt har sin bestämda plats.

– Allt måste sitta fast ordentligt när man cyklar.

Han cyklar i ur och skur och vissa dagar blir det en halv mil och andra dagar kan det bli så långt som tio mil. Det beror lite på hur mycket information han kommer över.

Nästa år fyller han 80 år och det finns inga planer på att sluta eller på att skaffa elcykel.

– Det är fusk, säger Holger och skrattar.

I Kristinehamn har han besökt Spjutbäcken och Wassgårda. Holger kartlägger platserna han kommer till med bland annat hjälp av kartor, bilder, ruiner och genom att prata med boende eller andra som är kunniga om området.

Knackar du på hos folk som bor i närheten av platser du besöker?

– Jo visst gör jag det. Det blir en och annan kopp kaffe, säger Holger.

Men oftast kan han själv mer om platsen än många av de boende. Men ryktet om hans forskande brukar sprida sig.

– Nästa gång jag kommer har de tagit reda på mer.

Han kommer också göra ett stopp i Amneholm fornborg som ligger på gränsen mellan Kristinehamn och Gullspång. Där ska han besöka en ö där det ska finnas ruiner.

Att packningen sitter väl förankrad är ett måste, enligt Holger Axell.
Att packningen sitter väl förankrad är ett måste, enligt Holger Axell. Foto: Holger Axell

– Det är nog ingen som har varit där på minst hundra år, säger Holger.

Han tar upp en karta som han skrivit ut från Eniro och visar ett flygfoto över platsen.

– Det är få som vet att det går att välja historiska kartor. Den här är från 1950-talet, berättar Holger och visar skillnaderna i omgivningarna på ett foto från modern tid.

Den historiske detektiven

Han är en sorts historisk detektiv som när han letar efter sina egna förfäder kartlägger platser som fallit i ruiner och glömska. Ibland kan han nästan till och med ta på historien.

Vid ett tillfälle besökte han kyrkan i Finnerödja församling i Örebro län. Kyrkan invigdes 1765 och hans förfader var med och gjorde detaljer till altartavlan som fortfarande är i bruk.

– Jag satt på tredje raden där han satt 1765, säger Holger och tillägger:

– Jag kan komma väldigt nära historiskt.

Det är inte bara platser som han kartlagt utan också sin släkts svartsjukedrama som levt vidare från generation till generation.

– Det visade sig att allt var fel, berättar Holger.

Det värsta man kan göra är att sätt sig och titta på tv
Holger Axell

I sitt yrkesliv jobbade han bland annat som marknadsstrateg för några mycket välkända företag.

– Men jag tröttnade på det när jag var 45 år och då startade jag eget.

Han hade möjlighet att gå i pension vid 58 men han har gjort allt annat än varit en stillsam pensionär.

– För fem år sedan startade jag en orkester. Det är ett riktigt brassband, säger Holger.

När han gör sina resor till cykel får en minitrumpet följa med honom om andan skulle falla på att spela ett stycke. Att vara aktiv är en självklarhet för honom.

– När man börjar planera för sin pension måste man ha en plan. Det värsta man kan göra är att sätt sig och titta på tv. Då dör man, det visar forskning.

Förlorad kunskap

Holger brinner för sin forskning och hans kunskap kring detaljer är otroligt stor. För den som har intresse för att lära sig mer om sin historia har Holger en bestämd uppfattning vad man bör göra och det är inte att börja gräva i kyrkböcker.

– Alla som har ett intresse av att släktforska borde så fort som möjligt tala med sina äldre. Fråga om vad man åt, hur de firade jul och vad man gav varandra i julklapp, säger Holger.

Det menar Holger är kunskap som annars går förlorad och att det idag är svårt att förstå den sortens fattigdom som funnits.

Resorna under årens lopp som cyklande släktforskare och entusiast har bjudit honom på en hel del säregna upplevelser.

– En gång blev jag jagad av polishelikopter. De trodde jag var någon som de var på jakt efter.

För några år sedan var han ute och cyklade när det brann som värst i de svenska skogarna.

– Det ramlade glöd på tältduken. Då får man fråga sig själv ”ska jag stanna eller ge mig av”, avslutar Holger.

Artikeltaggar

CyklarFritid och livsstilSläktforskning

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare