Höjda hastigheter ska minska A-traktorolyckorna: ”Går ändå för fort”

Publicerad:
En A-traktor får åka i max 30 kilometer i timmen. Foto: Fredrik Sandberg/TT

A-traktorolyckorna ökar i takt med att A-traktorerna blir fler.

Senast i morse rapporterades en olycka.

Lösningen kan vara att höja hastighetsbegränsningen och införa ett nytt körkort.

Senast i morse rapporterades en olycka med en A-traktor i Värmland. A-traktorn körde av vägen och krockade mot en vägtrumma.

Det blev en kraftig smäll och enligt insatsledaren Conny Sundberg måste farten varit högre än tillåtna 30 kilometer i timmen.

– Tyvärr så är det så att många A-traktorer går fortare än vad de får göra, säger Anders Kalborg, verksamhetschef för Nationalföreningen för trafiksäkerhetens främjande, NTF, Värmland.

A-traktor krockade med vägtrumma – tonårsflicka intensivvårdas

Fenomenet är inte ovanligt.

– Pratar man i förtroende med en som ska ta körkort kommer det ofta fram att A-traktorn nog går fortare. Enligt 15-åringarna är föräldrarna också okej med det.

På söndagsmorgonen rapporterades att en A-traktor kört in i en villaträdgård.

Anders Kalborg berättar att det naturligt blir fler olyckor i takt med att det blir fler A-traktorer.

Förslaget: Förbjud mopedbilar och låt A-traktorer köra snabbare

För att minimera olyckorna har Transportstyrelsen arbetat med en utredning som föreslår att hastighetsgränsen för A-traktorer ska höjas.

– Deras tes är att det blir lättare för förarna att följa trafikrytmen.

NTF ställer sig positiva till förslaget, och menar att det även behövs en annan utbildning.

– Vi har suttit med som ett bollplank i den här utredningen, det är nog inte fel väg att gå att höja hastigheten och följa upp med en annan utbildning.

Tanken är att forma ett nytt typ av körkort. I nuläget måste en person övningsköra på moped trots att hen senare ska köra en A-traktor.

– Det kan också vara en orsak till att det blir så många olyckor för plötsligt har man körkort och då sätter man sig i en A-traktor för första gången. Det är ganska sjukt. Många A-traktorer går dessutom fortare.

Han gissar att lagstiftaren inte har hunnit med i utvecklingen.

– Det går otroligt segt, det har pågått länge men det händer inte så mycket.

Förhoppningen är även att färre ska vilja trimma en A-traktor om hastighetsbegränsningen höjs.

Innebär det inte större risker att hastigheten höjs?

– Det går ändå för fort, man kan stifta vilka lagar som helst men om folk inte följer dem måste man prova ett annat grepp.

Artikeltaggar

A-traktorBilburen ungdomNTFTransportVärmlands län

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare