Hoppa till huvudinnehållet

Döda i kajakolyckan identifierade: ”Var ovana paddlare”

Publicerad:
Sjöräddningen i Mariestad deltog i den stora räddningsinsatsen mellan Lurö och Djurö på onsdagen. Arkivbild.
Sjöräddningen i Mariestad deltog i den stora räddningsinsatsen mellan Lurö och Djurö på onsdagen. Arkivbild. Foto: Jenny Edvardsson

De hade planerat en långtur på Vänern.

Men något hände de och båda männen omkom.

– Vi har förstått att de var ovana paddlare, säger Jonas Wendel, chef för Arvikapolisen.

Det var vid 16-tiden på onsdagen som Sjöfartsverket fick in ett larm:

– Det var föraren i en fritidsbåt som såg något ligga i vattnet, säger Jörgen Hansson, sjöräddningsledare.

Som NWT berättat slutade räddningsinsatsen med att två personer hittades i vattnet.

Båda var döda. Räddningsinsatsen fann också två kajaker och två paddlar.

– Allt fanns inom en radie på cirka fem kilometer, säger Jörgen Hansson.

Utländska turister

Man hittade identitetshandlingar på en av de döda och polisen jobbade under torsdagen intensivt för att kunna fastställa vilka de var, för att kunna underrätta de anhöriga.

Det finns ingen misstanke om brott men två anmälningar om dödsfall har upprättats.

Under torsdagseftermiddagen blev identifieringen klar, bekräftar Jonas Wendel, lokalpolisområdeschef i Arvika.

Ovana paddlare

De döda är två män i 20-årsåldern.

Båda är tyska medborgare.

Polisen har förhört personer som varit i kontakt med de två unga männen innan de for:

– Och vi har uppgifter om att de var ovana paddlare, säger Jonas Wendel.

Enligt de uppgifter polisen nu fått fram var de båda unga männen ute på en längre tur.

– De var ungefär i mitten av den och skulle vara borta några dagar till. Därför hade ingen börjat sakna dem än, säger Jonas Wendel.

Blev skjutsade

Männen hade lånat sina kajaker och skjutsats till platsen där de lade ut.

Var det var eller hur deras tänkta rutt gick vill Jonas Wendel ännu inte säga.

Han hoppas och tror att de anhöriga ska kunna underrättas av polisen i sitt hemland inom det närmaste dygnet.

”Längre resa”

Enligt Jörgen Hansson på Sjöfartsverket var de unga paddlarna väl rustade för långfärd.

De bar flytväst och de hade tält, stormkök, fiskeutrustning och proviant med sig.

De hittades nästan mitt emellan Lurö och Djurö:

– Det var ungefär fyra kilometer från Lurö och kanske fem, sex kilometer till Djurö, säger Jörgen Hansson.

Enligt honom är det inte orimligt att de kan ha haft som mål att paddla mellan de båda öarna.

”Blåsigt på Vänern”

Under onsdagen, när de båda unga männen hittades, var vädret lugnt:

– Det var fantastiska sökförhållanden som gjorde att vi kunde leta effektivt. Dessutom hade vi ju väldigt mycket resurser, säger Jörgen Hansson.

Under onsdagen deltog två båtar från Sjöräddningen i Mariestad samt en från stationen på Kållandsö i sökandet.

Dagen innan, på tisdagen, var vädret sämre.

– Då blåste det en hel del på Vänern, säger Jörgen Hansson.

Dåligt väder

Än vet man inte när de två unga männen kapsejsade och dog men en hypotes är att de kan ha överrumplats av det dåliga vädret på tisdagen.

– Inget tyder på att det hände så länge som en vecka sedan, säger Jörgen Hansson.

Enligt kustbevakningens beräkningar har kapsejsningen skett relativt nära platsen där de två turisterna hittades.

Kajakpaddlare påträffade på Vänern – har avlidit

Artikeltaggar

Brott & blåljusDjuröKustbevakningenLuröSjöfartsverket

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.