Under kvällen larmades polisen till Storgatan i Molkom efter att en man i 50-årsåldern kört in i en annan persons bil.
Allt slutade med att mannen handfängslades i Molkomssjön vid Österängarna senare under kvällen.
Krocken inträffade vid 19.45-tiden och polisen fick kännedom om händelsen en kvart senare.
– När vi kommer fram till platsen där krocken inträffade berättar anmälaren att denne upplevde att föraren verkade påverkad, säger Olle Lund, vakthavande befäl vid polisen i region Bergslagen.
Polisen lokaliserar kort därpå mannens bil.
– Men det var ingen person där.
Båtjakt
Polisen sökte vidare efter mannen och hamnade efter en stund nere vid Molkomssjön.
– Där anträffar vi en man som blir aggressiv och hotfull mot polisen. Den här mannen sitter i en båt och hoppar ner i vattnet och försöker ta sig därifrån. Men patrullen lyckas få tag på en båt och kommer ikapp honom. Vid omhändertagandet fortsätter han att bråka och polisen tvingas handfängsla mannen, säger Olle Lund.
Polisen kan sedan styrka att det är samme man som kört bilen och man beslutar därför att ta med honom för kroppsbesiktning.
Den 50-årige mannen är nu misstänkt för flera brott. Rattfylleri, olaga hot, försök till våld mot tjänsteman samt våldsamt motstånd.
– Mannen släpptes senare på fri fot efter provtagningen på sjukhuset, sen återstår det att se om åtal väcks.
Ingen kom till skada?
– Nej, ingen polis kom till skada, inte mannen i fråga heller. Han blev dock väldigt blöt.