Lördagspromenaden i Ransätersskogen slutade med veterinärbesök.
Detta sedan lilla Tillie råkat springa ihop med vargar i ett buskage.
– Jag skrek och blev ursinnig, säger matte Annelie Eriksson.
Hon var ute med pinschern Tillie vid 17-tiden på lördagskvällen. De gick på en välbekant stig, ungefär 500 meter från 62:an.
– Det är en gammal traktorväg som går mellan ett litet vattendrag och mossen. Tillie gick vid sidan av vägen, åt lite gräs och lallade runt. Hon går aldrig långt från mig utan brukar vara runt fötterna, berättar Annelie Eriksson.
Men så försvann Tillie in i ett mindre buskage och:
– Då hörde jag att det blev oväsen och skrik. Jag började ifrågasätta vad det var och då kom det ut två vargar och den ena hade min hund i munnen.
Allt inträffade tio meter från Annelie Eriksson. Hon uppskattar att vargen bar på Tillie i runt tio meter innan hon höjde rösten ännu mer.
– Jag blev ursinnig för ingen bråkar med min hund. Och då släppte han.
Vargarna sprang sedan norr ut, utan att vända sig om, och försvann ut på mossen.
Tillie, som ådragit sig skador på nacken, fick hjälp hos veterinären i Mjönäs.
– Det var mer skador än jag trodde det var, såg vi när de rakade bort pälsen. Ett bett var inte långt från halspulsådern, så det var ren tur att hon lever, sa veterinären.
– Jag är så lycklig att vi har veterinär så nära som sa att det bara var att komma.
Tillie fick smärtstillande och antibiotika på plats efter att ha fått skadorna omplåstrade.
På söndagsförmiddagen låg hon och vilade.
– Och jag har fått normal puls tillbaka, för på lördagen hade jag en puls som inte är av denna värld, säger matte.
Är det vanligt med varg i området?
– Det finns inget påtalat revir och de brukar vara duktiga med att gå ut med information om det skulle finnas ett, så det är inget vi lever med, säger Annelie Eriksson.
För tio år sedan var hon också med om en vargattack, då hemma på gården. Även den gången klarade sig hundarna.
– Då upplevde jag att det var ungvargar, men nu var de grövre.
Vargar försökte ta Annelies hundAnnelie Eriksson har varit i kontakt med länsstyrelsen som ska titta på ärendet under måndagen. Någon mer skogspromenad har man inte hunnit med.
– Vi går nog inte dit på ett tag.