Midsommardagens natt har gått till ända. Enligt polisen har det varit mycket folk ute och mycket som har hänt runt om i länet – men att det inte ska ha rört sig om några grövre brott.
– En normal lördagsnatt för oss, säger Peter Persson, vakthavande befäl vid polisregion Bergslagen.
Lördagen bjöd på fortsatt fint väder och många passade på att ta till vara på midsommardagen. Hos polisen har det varit en relativt lugn natt, mycket folk till trots.
– En normal lördagsnatt för oss. Det är inga stora grejer om sticker ut från det vanliga bruset, säger Peter Persson.
– Det har varit mycket folk i rörelse, folk verkar njuta av det fina vädret.
Det som varit under natten är bland annat något fall av fylleri samt några stölder.
– Det har varit småbråk och det har varit stölder och det har varit psykisk ohälsa och såna saker, det är det alltid.
– Det händer alltid något, det händer en hel del. Men det är inga stora händelser.
Under natten har polisen bland annat försökt reda ut ett storbråk som uppstått på en uteservering i Filipstad, där en kvinna uppgett att hon blivit misshandlad samt att en person tagit stryptag på henne.
Storbråk på uteservering – tog stryptag på kvinnaDet ska även ha varit ett inbrott på en restaurang i Karlskoga, där ett vaktbolag uppmärksammade händelsen och kunde se en mörkklädd person röra sig in i lokalen.
Inbrott på restaurang i nattMan välte på stulen motorcykel – misstänks för grovt rattfylleri