Hoppa till huvudinnehållet

Hetaste glassen är med smak av messmör

Publicerad:
Jaco Neerings, på Grythyttan glass och choklad, tycker det är roligt att ta fram nya glassmaker.
Jaco Neerings, på Grythyttan glass och choklad, tycker det är roligt att ta fram nya glassmaker. Foto: Kajsa Juslin

Knäckebröd, blåmögelost, bearnaisesås och messmör.

På Grythyttan glass skapas både de lite udda och mer traditionella smakerna.

Glassmästaren själv, Jaco Neerings, tröttnar aldrig på sitt jobb.

– Det går alltid att hitta fler och spännande smaker, säger han.

Den ser egentligen inte mycket ut för världen, den lilla butiken där Grythyttan glass och choklad, huserar. Men många besökare vet att där inne sker det magiska saker, i varje fall om man gillar kalla delikatesser.

I butikens begränsade kyldisk får det bara plats ett fåtal lådor med glass. Men här är det inte mängden som avgör, utan kvalitén.

När tidningen kommer på besök är det fortfarande ganska lugnt, den stora rusningen brukar komma lagom till skolavslutningen.

– Sedan är det full fart tills sommarvärmen börjar avta. Och då är vi ganska slitna, säger Corrie Neerings och får medhåll av maken Jaco.

Jaco Neerings har stor erfarenhet av att tillverka glass.
Jaco Neerings har stor erfarenhet av att tillverka glass. Foto: Kajsa Juslin

Paret Jaco och Corrie Neerings med familj valde att flytta från Holland till Sverige 2005. Anledningen var att man ville skaffa sig en lite lugnare tillvaro än den man hade som butiksägare i Amsterdam.

Att paret hamnade i just Grythyttan var ingen slump.

– Vi hade varit här på semester och trivdes bra, säger Corrie.

När sedan Jaco fick se en rikskändis från trakten på Youtube, ja då bestämde man sig.

– Så är det faktiskt, det är Carl-Jan Granqvist ”fel” att vi flyttade hit, skrattar Jaco.

Men det passade duon perfekt.

– Grythyttan är ju förknippat med smaker i alla dess former. Och kvalitet, säger Jaco, som i Holland bland annat jobbade som kökschef.

Och med glass.

– Jag hjälpte till att ta fram nya smaker åt företag.

Många väljer den här, banan-choklad-fudge-smak...
Många väljer den här, banan-choklad-fudge-smak... Foto: Kajsa Juslin

Med andra ord var han ingen nybörjare. Redan efter ett år i Sverige öppnade man så den anspråkslösa glass och chokladbutiken på torget i Grythyttan.

Men succén lät inte vänta på sig. Framför allt var det glassen som fick stående ovationer.

– Det gick faktiskt otroligt bra redan från start, vilket överraskade oss en del, säger Jaco.

Sedan har det bara rullat på.

I dag är den lilla glassbutiken vida känd, folk åker långväga för att få sig en kula eller fler.

Vad är då hemligheten med Neerings glass?

– Egentligen är det ganska enkelt, det handlar om kvalitet, bra råvaror och att bara erbjuda sådant man själv tycker är bra. Och jag ställer tuffa krav, säger han allvarligt.

Jaco berättar att när han får en smakidé går han in i glassmakeriet och experimenterar.

– Ibland träffar jag rätt direkt, men inte sällan måste man ha tålamod och helt enkelt testa sig fram.

Idéer till nya smaker får han oftast själv, men det händer då och då att det är kunder som tipsar.

Corrie och Jaco Neerings, som flyttade till Sverige från Holland 2005, trivs med att sälja glass i Grythyttan.
Corrie och Jaco Neerings, som flyttade till Sverige från Holland 2005, trivs med att sälja glass i Grythyttan. Foto: Kajsa Juslin

Så var det med den första storsäljaren.

– En kund frågade om jag inte kunde göra glass på messmör. Jag visste inte vad det var, utan fick gå och köpa en ask. Usch, vad äckligt det var, skrattar han.

Men…

– Med rätt ”kärlek” blev glassen till slut grymt god. Och nu väljer 80 procent av våra gäster den.

Men det flesta smakerna är mer ”vanliga”.

– Päron, jordgubb och vanilj. Men de allra flesta vågar faktiskt också testa något lite annorlunda.

Här poängterar Jaco en viktig detalj, alla smaker har sitt eget recept.

– Det handlar alltså inte om smaksatt vaniljglass, något som jag tror många tror. Vaniljglassen har sitt helt egna recept.

Går det då att göra glass på alla smaker?

– Tyvärr inte. Lingon fungerar inte, inte heller björksav eller Likör 43, för att ta tre exempel, säger Jaco.

– Det blir helt enkelt för lite smak kvar i den färdiga produkten.

Men några riktigt udda sorter har kommit till i Jacos glassmaskin.

– Grythyttans högskoleelever undrade om jag kunde göra bearnaisesåsglass. Det gick bra, men den passade bäst till grillad entrecote. Glassen på blåmögelost blev grymt god med en skiva mjuk pepparkaka och knäckebrödsglassen blev faktiskt oväntat smakfull.

– Det är kul med utmaningar och att experimentera.

Något som Jaco och Corrie är mycket noga med är att inte använda färgmedel.

– Glass ska göras utan konstiga tillsatser.

Bara en sort är undantaget – Smurfglassen.

– Det finns tyvärr inget bra naturligt blått färgämne. Och vi har inte hjärta att ta bort ”Smurfen” från kylboxen, det är ju barnens, och en hel del vuxnas, stora favorit. Till barnen säger jag att vi får färgen av Smurfarna som badat i mjölk, säger han och ler.

Smurfglassen är populär...
Smurfglassen är populär... Foto: Kajsa Juslin

Bara några mil bort finns en annan känd glasstillverkare – Noraglass. Men Jaco och Corrie ser den glassen mer som en kollega än konkurrent.

– Vi sporrar varandra till att bli bättre, något som gynnar kunderna. Dessutom är det ju roligt att hela tiden försöka hitta på något nytt.

Med bara 16 platser i kyldisken är det tuff konkurrens bland smakerna. Hur görs då de dagliga valen?

– Efterfrågan givetvis. Och vilket humör jag är på, skojar Jaco. Men så är det faktiskt, valen görs en hel del på magkänsla.

– Det brukar bli ganska bra…

Artikeltaggar

Fritid och livsstilGlassGrythyttanMat & dryckMat och dryckSommar

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.