Inte mindre än 14 föreningar fanns på dagordningen i anledning av att de sökt bidrag ur kommunens landsbygdspott. Samtliga bidrag beviljades, till ett värde av nära 1,2 miljoner kronor.
Det var när kommunstyrelsens arbetsutskott sammanträdde under måndagen som 14 ansökningar om bidrag ur årets landsbygdspott behandlades.
Där fanns allt från Folkets hus-föreningar och hembygdsföreningar, till byalag och idrottsföreningar.
Torsby kommuns totala landsbygdspott för 2022 ligger på 1,5 miljoner kronor och höjdes med 500 000 kronor senaste året som ett stöd i och med coronapandemin.
För 2023 är en miljon kronor budgeterat.
Föreningarna kunde söka upp till 75 000 kronor per ansökningstillfälle.
Vad är det man söker bidrag till?
– Det kan var allt från upprustning av lokaler till uppstart av olika aktiviteter, säger kommunstyrelsens ordförande Peter Jonsson (S).
Han nämner musikföreningen Ge & Hörs upprustning av lokalen Rännet, Kollsbergs hembygdsförenings upprustning av amfiteatern, uppstart av Velenjoggen och ett aktivitetsrum för ungdomar på Torsby ridklubb, som några exempel.
– Jag tycker att alla ansökningar har varit jättebra i år. Det har varit ”klockrent”, säger Peter Jonsson.
– Just nu finns det pengar kvar. Jag tror det är 330 000 - 350 000 kronor kvar till i höst.
Det var årets andra sammanträde där föreningar beviljats bidrag ur landsbygdspotten.