Hoppa till huvudinnehållet

Rekord för MS-golfen när världsspelaren hjälpte till: ”Fantastiskt kul”

Publicerad:
Världsspelaren Jonas Blixt kom och hjälpte goda vännen Malin Lindén med MS-golfen.
Världsspelaren Jonas Blixt kom och hjälpte goda vännen Malin Lindén med MS-golfen. Foto: Sommarro GK

MS-golfen fortsätter att samla in pengar till forskning.

Den här gången kom 112 deltagare till start på Sommarro GK.

Den här gången kryddades anrättningen dessutom av världsspelaren och ”hemmasonen” Jonas Blixt.

Malin Lindén drabbades av kroniska sjukdomen multipel skleros, MS, när hon bara var 16 år gammal och mitt uppe i en friidrottssatsning på elitnivå. Malin var då den yngsta som drabbats i Sverige.

Hon berättar att hon lärt sig leva med sjukdomen, men Malin vill också hjälpa andra med samma diagnos.

I linje med det föddes idén om MS-golfen och 2017 var det premiär.

Nu har ytterligare en upplaga genomförts.

– Tävlingen blev superbra. Alla deltagare var glada med humöret på topp, trots att det var rätt blåsigt.

Jonas Blixt hjälpte till med utslagen vid nionde hålet.
Jonas Blixt hjälpte till med utslagen vid nionde hålet. Foto: Sommarro GK

När deltagarna kom fram till det nionde och 162 meter långa hålet på Sommarro GK blev sannolikt humöret inte sämre. För där väntade världsspelaren Jonas Blixt.

Upplägget var att Blixt, för ett pris på 50 kronor, skulle slå ut bollen på hålet.

– Alla deltagare som fick möjlighet tog chansen att köpa Jonas slag, vilket gav runt 5 000 kronor direkt till MS-fonden, säger Malin Lindén.

Som närmast var Jonas 60 centimeter från hål.

– Jag är så glad och tacksam att han kunde ställa upp. Det var inspirerande och glädjande för många, inte bara mig, säger Malin.

Och det blev insamlingsrekord.

– Vi nådde 50 000 kronor totalt. Fantastiskt, konstaterar Malin Lindén.

Något som innebär att arrangemanget samlat in nästan 220 000 kronor till MS-fonden sedan starten.

Vinnarna av själva tävlingen blev Lisa och Jonas Durán från Sommarro GK.

Malin Lindén med MS-golfens vinnare, Jonas och Lisa Durán.
Malin Lindén med MS-golfens vinnare, Jonas och Lisa Durán. Foto: Sommarro GK

Artikeltaggar

GolfJonas BlixtMalin LindénMS-golfenSommarro GK

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.