När Gäserudsstugan i Håbol öppnar den 1 juni kan besökarna få se hur den unika gårdshägnaden av timmerstockar återställs. I dagarna startar ett arbete som beräknas bli klart lagom till semestermånaden juli.
Det är snickaren och hantverkaren Mattias Wallin-Brandt från Säffle som fått uppdraget. Han var nyligen på plats tillsammans med länsantikvarie Lars Bergström och medlemmar i Håbols Hembygdsförening.
– Det timrade gårdshägnet runt tunet vid Gäserudsstugan är unikt. Jag har inte sett något liknande i länet, säger Lars Bergström.
K-märkt parstuga
Gäserudsstugan är Dals-Eds enda K-märkta byggnad. Den är en timrad parstuga som byggdes på 1600-talet. Dess historia är fascinerande.
Från Gäserud härstammar de kända Håbols- och Bågenholmssläkterna. Den är de vilda Håbolsgossarnas stamgård och där den viljestarka och omtalade Katrina Bågenholm en gång styrde.
Numera råder det fredligare förhållanden när Håbols Hembygdsförening förvaltar byggnaden och lägger ner ett stort ideellt arbete för att hålla den i skick. Varje sommar är den öppen för besökare med guidad visning.
Vi har räknat ut att vi lägger 287 arbetstimmar på det här projektet.
Hösten 2020 sökte hembygdsföreningen pengar av länsstyrelsen för att renovera sitt gårdshägn. I april fick de klartecken med bidrag. Totalt satsar länsstyrelsen med 92 500 kronor inklusive moms. Föreningen får i sin tur bistå med ideellt arbete motsvarande drygt 50 000 kronor med moms.
287 arbetstimmar
– Vi har räknat ut att vi lägger 287 arbetstimmar på det här projektet, säger Torgny Arvidsson, ordförande i Håbols Hembygdsförening.
Det handlar om att föreningen står för timret, som fällts, körts fram och barkats och nu är klart att användas. Men det stoppar inte där.
– Det underlättar och går fortare om jag får lite hjälp under arbetets gång, säger Mattias Wallin-Brandt, med ett skratt.
Han möts av gillande nickar från de närvarande. Det är ideellt arbete som gäller inom föreningslivet.