Hoppa till huvudinnehållet

FBK Karlstad fick ge sig i toppmötet med Eskilstuna City

Publicerad:
Eskilstuna City vann mot FBK Karlstad
Eskilstuna City vann mot FBK Karlstad

På lördagen mötte Eskilstuna City FBK Karlstad i ett riktigt toppmöte i division 3 västra Svealand herr i fotboll. Matchen slutade med seger för hemmalaget Eskilstuna City med 3-2 (0-0).

Första halvlek var mållös, i andra halvlek var Eskilstuna City det starkaste laget.

Målgörare för hemmalaget var Amor Ben Hariz, Jonathan Holm och Naod Teklebrhan Ghebrekristos, och för bortalaget Ludvig Gran och Oscar Sandersson.

Eskilstuna City har fyra segrar och och en förlust på de senaste fem matcherna, medan FBK Karlstad har fyra vinster och och en förlust. Förlusten var FBK Karlstads andra uddamålsförlust.

Eskilstuna City leder serien, medan FBK Karlstad är på tredje plats.

I nästa match möter FBK Karlstad Eker Örebro hemma på torsdag 26 maj 14.00.

Artikeltaggar

Årby IPDivision 3 västra SvealandEskilstuna City FKFBK KarlstadFotboll

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.