Det blev Sommarro som gick segrande ur mötet med Gillberga i division 6 Värmland sydvästra herr i fotboll på bortaplan, med 3-2 (1-1).
– Ännu en match där vi är långt långt ifrån vår högsta nivå. Ändå är det en jämn match. Mycket felpass tyvärr och vi har kanske totalt 15 minuter där vi är bra. Sommaro var duktiga på fasta genom sina duktiga mittbackar. De hade även en vass forward som jobbade hårt och skapade mycket. Hoppas vi kan bättre än detta, kommenterade Gillbergas tränare Jimmy Karlsson efter matchen.
Sebastian Eales gjorde två mål och Anton Mattsson ett mål för Sommarro, målen för Gillberga gjordes av Fredrik Alm och Albin Bryntesson.
Gillberga har en vinst, en oavgjord och tre förluster på de senaste fem matcherna. Det här var Gillbergas andra uddamålsförlust den här säsongen.
För tabellens utseende betyder det här att Gillberga ligger på sjunde plats medan Sommarro har femteplatsen.
Nästa motstånd för Gillberga är Eskilsäter. Lagen möts lördag 28 maj 11.00 på Rudsvallen. Sommarro tar sig an Töcksfors 2 hemma söndag 29 maj 16.00.