Hoppa till huvudinnehållet

Stina har arbetat för värmländsk kultur i 70 år – nu får hon pris

Publicerad:
Stina Hellqvist får föreningen Värmländsk Kulturs kulturpris år 2022. Stina Hellqvist har haft stor betydelse för och gjort stora insatser i det värmländska kulturlivet i 70 år. Föreningens ordförande Peter Franke överräckte blommor och diplom.
Stina Hellqvist får föreningen Värmländsk Kulturs kulturpris år 2022. Stina Hellqvist har haft stor betydelse för och gjort stora insatser i det värmländska kulturlivet i 70 år. Föreningens ordförande Peter Franke överräckte blommor och diplom.

Stina Hellqvist har gjort stora insatser i det värmländska kulturlivet i 70 år. Nu hedras hon med föreningen Värmländsk Kulturs kulturpris för 2022.

”Att trycka bort ett samtal från Stina vore som att trycka bort självaste drottning Silvia”, skrev Olof Wretling i Värmländsk kulturs teaternummer för några år sedan om varför han alltid svarar när det ringer från ett 0563-nummer.

Han har regisserat Värmlänningarna i åtta år nu, men jämfört med Stina Hellqvist är han en novis i Ransäter. Hon har arbetat aktivt i föreningen och för kulturen i Ransäter och Munkfors ända sedan hennes man Sven blev ordförande i Ransäters hembygdsförening 1952.

Spelade Britta 1954

Hon stod själv på scenen, i rollen som Britta i Gyllby, när Värmlänningarna hade premiär på den då nybyggda friluftsscenen Gropa midsommarafton 1954. Sedan spelade hon bärande roller i föreställningen i 50 år.

Nu fyller hon snart 95, men arbetar idogt vidare bakom scenen.

Stina Hellqvist står inte längre på scenen i Gropa, men bakom kulisserna arbetar den snart 95-åriga eldsjälen vidare.
Stina Hellqvist står inte längre på scenen i Gropa, men bakom kulisserna arbetar den snart 95-åriga eldsjälen vidare.

Under tisdagen delades priset ut i samband med föreningen Värmländsk kulturs årsmöte. Stina Hellqvist fick blommor och diplom och snart ska 5000 kronor landa på hennes konto.

Priset delas ut vartannat år till någon som gjort ”en betydande insats i det värmländska kulturlivet”. Styrelsen nominerar och väljer på egen hand.

Artikeltaggar

KarlstadMunkforsNöje/KulturNyheterOlof WretlingRansäterRansäters hembygdsgårdStina HellqvistTeaterVärmlands länVärmländsk KulturVärmlänningarna

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.