Hoppa till huvudinnehållet

Skattkärr U klart för kval efter seger mot Heden

Publicerad:
Skattkärr U vann mot Heden
Skattkärr U vann mot Heden

Efter seger, 18-4, på hemmaplan mot Heden står det klart att Skattkärr U efter en bra säsong i division 4 Värmland östra herr i innebandy är klart för kval till division 3.

– En sån go seger asså! Kanske lite nerver i början av matchen, men sedan när vi får några snabba mål rullar allt på resten av matchen. Vi hade som målsättning att ta oss upp i division 3 och det lyckades vi med; så hatten av för laget som verkligen knutit ihop nävarna efter en tyngre period efter uppehållet, kommenterade Skattkärr U:s tränare Daniel Axelsson efter matchen.

Hedens tränare Daniel Kransén tyckte till om matchen:

– Nja, det var ju en planerad läggmatch för vår del. Vi kan inte hantera tidiga söndagsmatcher.

Segern var Skattkärr U:s sjätte på de senaste sju matcherna.

Skattkärr U har fem segrar på de senaste fem matcherna, medan Heden har två vinster och och tre förluster.

Resultaten i sista omgången innebär att Skattkärr U slutar på andra plats och Heden på sjunde plats.

Artikeltaggar

Colorama ArenaDivision 4 Värmland östraIFK HedenInnebandySkattkärrs IK

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.