– Det är synd att Värmland kastar in handduken i ett sammanhang där man varit en självklar och uppskattad del.
Det säger författaren och förlagsägaren Bengt Berg om att den klassiska Värmlandsmontern nu hänger i luften.
– Jag tycker det är väldigt tråkigt. Dels för att det varit en stående närvaro i så många år, dels för att den också har rönt sådan uppskattning från andra provinser i Sverige. Värmland är verkligen med, säger Bengt Berg.
Han är inte glad över diskussionerna inom Region Värmland, där ett skarpt förslag är att det inte ska bli någon Värmlandsmonter alls i höst.
”En jul för litteraturen”
Han har själv varit en återkommande gäst i montern och visst har hans förlag fått draghjälp av att regionen satsat. Han ser ingen möjlighet att själv hyra en plats om Värmlandsmontern försvinner; det kostar för mycket.
– I så fall får man hitta något samarbete med någon annan som finns på mässan.
Samtidigt är det inte i första hand för sin egen sak han talar när han ifrågasätter planerna, utan han tycker framför allt det är synd om möjligheten att marknadsföra litteraturlandskapet Värmland försvinner.
– Bokmässan har ju varit en julhelg för litteraturen. Det är synd att Värmland kastar in handduken i ett sammanhang där man varit en självklar och uppskattad del.
Värmland i fokus
Bengt Berg ser inte en utökad satsning på Värmlands bokfestival som en fullödig ersättning för en eventuellt nedlagd Värmlandsmonter på bokmässan.
– I Göteborg marknadsför man Värmlands litteratur och författarskap. I Karlstad tycker jag det har blivit lite för mycket att man marknadsför svenska bestsellers och kändisförfattare, istället för värmländska författarskap.
Värmlandsmontern i fara: ”Vi vill se maximal effekt av de insatser vi gör”Hård föreningskritik mot regionens planer: ”Värmlandsmontern är en träffpunkt”