Dottevik U klar seriesegrare efter seger

Publicerad:
Dottevik U vann mot Munkfors U

Seger, 11-2 (4-0, 1-1, 6-1), hemma mot Munkfors U, gör att Dottevik U är seriesegrare i division 3 Värmland dam i innebandy. Munkfors U ligger på femte plats i tabellen.

– Vi spelade riktigt bra i den första perioden. Vi var höll ihop laget i försvaret och Hilda och Clara var kliniska i sina avslut. 5-0 satte Alma i början av andra perioden och då kändes det som vi hade full kontroll på matchen. Den perioden blev lite rörigt med många utvisningar. Sista perioden var bättre och vi dominerade den perioden. Givetvis kul med sereiseger. Många grymma tjejer som gör detta tillsammans, match efter match, kommenterade Dottevik U:s tränare Kalle Mossberg.

Dottevik U har därmed fyra raka segrar. Munkfors U däremot har fyra raka förluster.

Hilda Andersson och Clara Mossberg gjorde tre mål var för Dottevik U. Övriga mål för hemmalaget gjordes av Emma Eriksson, Hannah Göthberg, Julia Holmqvist, Alma Mossberg och Wilma Quarfordt.

Dottevik U tar sig an Sunne i nästa match hemma söndag 27 mars 14.00. Munkfors U möter Fagerås hemma lördag 19 mars 16.30.

Artikeltaggar

Division 3 VärmlandDottevik UInnebandyMunkfors IBKStrandhallen

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare