Andre Bergman showade när Åmotfors vann

Publicerad:
Dottevik U förlorade mot Åmotfors

Åmotfors besegrade Dottevik U borta i division 3 Värmland herr i innebandy med 11-8 (3-2, 2-2, 6-4). Men mycket av snacket handlade om Andre Bergman – som gjorde hela fem mål.

– De var jämt stora delar av matchen med bra tempo, helt okej derbykänsla. Nöjd med lagets insats och framförallt inställning. André gör en bra match över hela planen, inte bara i statistiken. Märktes att han var på tårna idag när vi möter hans tidigare klubb och de gav utdelning idag, tyckte Åmotfors tränare Simon Fors, efter matchen.

Segern var Åmotfors femte på de senaste sex matcherna.

I tabellen innebär det här att Åmotfors nu ligger på andra plats. Dottevik U är på tionde och sista plats.

På fredag 18 mars 19.30 spelar Dottevik U borta mot Hertzöga, och Åmotfors borta mot Olsäter.

Artikeltaggar

Åmotfors IFDivision 3 VärmlandDottevik UInnebandyStrandhallen

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare