FBK vann måstematchen – säsongen lever: ”Minns inte ens hur jag firade målet”

Publicerad:
Färjestads Josefin Lindström assisterade Esteri Kalliomäki till 1–1-kvitteringen hemma mot Södertälje. Foto: Helena Karlsson

Färjestads säsong lever efter seger 4–3 hemma mot Södertälje.

Marissa Graham blev matchvinnare med det avgörande målet i tredje perioden.

– Jag minns inte ens hur jag firade målet. Jag var bara så glad och såg hur lagkamraterna jublade, alla var väldigt glada, säger FBK-backen Graham.

I kväll var det match två i play off mellan Färjestad BK och Södertälje SK för att ta sig vidare till nästa runda. Det är bäst av tre matcher och Södertälje vann första bataljen på hemmais i torsdags med 6–0. Nu var det med andra ord vinna eller försvinna för FBK.

Det var 1–1 på tavlan efter en period i Löfbergs arena efter mål av Södertäljes Julija Blazinsek och Färjestads Esteri Kalliomäki. Kalliomäki kom i ett friläge i starten på andra men SSK-keepern Klara Larsson räddade. Bortalaget fixade sedan 2–1 på en kontring där Pia Pren efter en snygg dragning målade bakom FBK-målvakten Kaja Ekle.

Men hemmalaget svarade blixtsnabbt, och vilket mål dessutom. Line Bialik Øien laddade bössan och dunkade upp pucken i krysset till 2–2. Färjestad spenderade mycket tid i anfallszon i andra perioden och det gav utdelning, Josefin Lindström sköt och Bialik Øien satte dit målvaktsreturen till 3–2.

Mer dramatik

FBK hade alltså vänt på matchen inför tredje där SSK kvitterade till 3–3 av Julija Blazinsek i powerplay efter klapp-klapp-spel. Det kändes i luften att mycket stod på spel för båda lagen och det blev med andra ord stort Färjestadsjubel när Marissa Graham sköt 4–3 på ett skott som inte alls såg otagbart ut. Ett mål som kom med drygt elva minuter kvar av tredje perioden.

Södertälje tog timeout och bytte målvakt, Emma Nichols tog plats mellan stolparna. Färjestad fick spela fem mot fyra med sju minuter kvar, men det var gästerna som i boxplay prickade målramen.

Med tre minuter kvar var SSK:s Blazinsek en stolpträff från kvittering. Med 44 sekunder kvar av tredje kom ett nytt powerplay för Södertälje, men Färjestad höll undan till seger och kvitterade till 1–1 i matcher.

FBK-backen Marissa Graham blev matchvinnare mot Södertälje.
FBK-backen Marissa Graham blev matchvinnare mot Södertälje. Foto: Fredrik Karlsson

”Bara så glad”

26-åriga FBK-backen Marissa Graham blev matchvinnare med det avgörande målet.

– Jag minns inte ens hur jag firade målet. Jag var bara så glad och såg hur lagkamraterna jublade, alla var väldigt glada.

– Ett stort mål för mig och jag gör inte så många mål. Men jag är givetvis glad att det var ett viktigt mål när jag väl slog till, säger Graham med ett stort leende och berättar mer om baljan:

– Det kändes väldigt bra att göra det målet för laget, för vi behövde det verkligen. Vi behövde den extra energin som det gav.

– Det var ett väldigt bra förarbete av Andrine (Furulund). Hon hade pucken och drog på sig spelare och passade mig vilket gav mig tid med pucken. Jag hade inte kunnat göra målet utan hennes förarbete. Målet kändes väldigt bra, jag ville verkligen att vi skulle vinna.

Var det en nervös match att spela?

– För vissa spelare kan det ha varit det. Men jag var inte nervös. Jag var redo att ge allt, för det fanns inte att vår säsong skulle ta slut i kväll. Vi ska ta det här och jag litade på mina lagkamrater och tränare att vi skulle fixa det.

Tredje och avgörande matchen spelas redan i morgon söndag med FBK som hemmalag igen, matchstart 12.00 i Löfbergs arena.

Hur ska ni ladda om?

– Vi ska sova bra och fylla på med massor med mat och dryck. Det är en tidig match i morgon så det gäller att vi tar hand om våra kroppar och gör oss redo, säger Marissa Graham.

”Benen skakade”

Färjestads tränare Silje Holøs var såklart glad efter måste-vinsten som kom efter minst sagt nervösa slutminuter.

– Jag försökte hålla mig lugn men jag stod där på bänken och benen skakade. Det var riktigt spännande, säger Holøs och gav sin syn på varför hennes lag lyckades vinna kvällens match:

– Vi är bättre tränade, och det har jag sagt tidigare. Vi tryckte på hela matchen och Södertälje har sina två spelare som orkar hålla i pucken samt gå in och skapa farliga chanser. Men så länge vi håller motståndarna på utsidan får de inga lägen och får det svårt.

FBK reste sig från dubbla underlägen, vände och vann.

– Den här gruppen är så stark, och vi bestämde oss för att ta matchen byte för byte, säger Silje Holøs.

Matchfakta

Färjestad BK – Södertälje SK 4–3 (1–1, 2–1, 1–1)

Skott: 30–22 (9–7, 9–5, 12–10)

Mål, Färjestad: Line Bialik Øien 2, Esteri Kalliomäki, Marissa Graham.

Färjestad med Matilda Eriksson vann hemma mot Södertälje och nu väntar en tredje och avgörande match i play off för ett steg närmare SDHL.
Färjestad med Matilda Eriksson vann hemma mot Södertälje och nu väntar en tredje och avgörande match i play off för ett steg närmare SDHL. Foto: Helena Karlsson

Artikeltaggar

DamettanFärjestad BKFärjestad BK DamIshockeyMarissa GrahamPlay off till SDHLSilje Holös

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare