Hoppa till huvudinnehållet

Emmie Adamsson gjorde två mål när Degerfors vann

Publicerad:
Degerfors vann mot Filipstad U
Degerfors vann mot Filipstad U

Det blev Degerfors som vann matchen hemma mot Filipstad U i division 2 Värmland dam i innebandy på lördagen. 4-3 (3-0, 1-3, 0-0) slutade matchen.

– Att vi krigar i 60 minuter och att tjejerna verkligen var värden denna segern. Men det var en väldigt fysik match då Filipstad spelar tufft men två bra domaren idag. Nu är det bara för tjejerna och njuta av denna segern och ladda för ny match den 7/3 borta mot Hultsberg IBF, tyckte Degerfors tränare Peter Persson, efter matchen.

Filipstad U:s tränare Lena Degerstedt:

– Tyvärr ställde vi in skorna och trodde att matchen redan var avgjord. Vi gick på halvfart och kom inte in i vårt tempo och vi fick inte till vårt spel.

Emmie Adamsson gjorde två mål, övriga mål för hemmalaget gjordes av Nathalie Ljungberg och Tyra Törnqvist.

Med två omgångar kvar är Degerfors på femte plats i tabellen, och Filipstad U är på andra plats.

Degerfors tar sig an Hultsberg i nästa match borta måndag 7 mars 19.45. Filipstad U möter Grums hemma lördag 12 mars 15.00.

Artikeltaggar

Degerfors IBKDivision 2 VärmlandFilipstad UInnebandyStora vallahallen

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.