Kommunen tar ett steg mot en utbyggnad av Sundstabadet i Karlstad.
– Vi anser att det är ett bra förslag, säger Johanna Larsson (M), ordförande i kultur- och fritidsnämnden.
Men det krävs fler beslut innan en ny bassäng verkligen kan byggas.
NWT har berättat om behovet som seglat upp i Sundstabadet. Hopptornet är avstängt och går inte längre att använda och kommunen har låtit en konsult titta på lösningar.
Alternativet som förespråkas är att bygga ut Sundstabadet söderut med en helt ny bassäng med hopptorn och trampoliner.
På onsdagen diskuterades ärendet i kultur- och fritidsnämnden.
– Vi vill fortsätta en process där man ser på möjligheten att bygga till badhuset på Sundsta, säger Johanna Larsson (M), ordförande i nämnden.
– Det är klart att vi ska ha hopptorn i kommunen, både inomhus och utomhus, säger Lina Larhult (S), vice ordförande i nämnden.
”Politisk fråga”
Men det krävs ytterligare beslut innan en utbyggnad kan bli verklighet.
– Det är en lång process och det krävs också en detaljplaneändring för att det här skulle bli verklighet. Det här är ett uttryck från nämnden att det finns ett behov av den här tillbyggnaden för hopptorn, säger Johanna Larsson.
– Det blir också en politisk fråga sedan, vilka prioriteringar man vill göra.
Om Sundstabadet byggs ut med en hoppbassäng skulle det också frigöra tid för simundervisning i det som i dag är en hoppbassäng, konstaterar utredningen.
Blir scen i Almen
Under onsdagen tog kultur- och fritidsnämnden också beslut om att bygga en permanent scen i kvarteret Almen, ett förslag som NWT berättat om.
– En scen som smälter in i den här historiskt fina miljön, säger Johanna Larsson.