Hoppa till huvudinnehållet

Ridskolan renoveras: ”Roligt att kommunen satsar på oss”

Publicerad:
Fanny Lundqvist, verksamhetsansvarig hos Sunne Ryttarförening, är glad över att ridskolan rustas upp, steg för steg. Här har nya boxar satts in.
Fanny Lundqvist, verksamhetsansvarig hos Sunne Ryttarförening, är glad över att ridskolan rustas upp, steg för steg. Här har nya boxar satts in. Foto: Karina Johansson

Under många år var ridskolans lokaler eftersatta. Men sedan ett par år tillbaka renoveras anläggningen, steg för steg.

– Vi är väldigt tacksamma över att kommunen valt att satsa på oss, säger Fanny Lundqvist, verksamhetsansvarig i Sunne RF.

Själva driften av anläggningen, sköter Sunne Ryttarförening själv. Därför är det viktigt att få inkomster. En av de viktigaste är träningstävlingarna som de arrangerar minst en gång per månad, under perioden oktober till mars.

Under söndagen var det dags för ”pay and jump” och det gjordes cirka åttio starter.

– Vi är nog störst i Värmland på detta. Många kommer till våra tävlingar då vi är kända för att ha ett bra och proffsigt koncept med en bra organisation. Vi har även fina hinder och bra framridningsmöjligheter, berättar Sofia Karlsson, ridinstruktör och ansvarig för träningstävlingarna.

Att arrangera träningstävlingar i dressyr och hoppning är, tillsammans med uthyrning av stallplatser till privatpersoner, det som ger näst största inkomstkällan.

Allra mest ger ridskoleavgifterna. För att locka barn och ungdomar, är det förstås viktigt att ha en fräsch och väl fungerande anläggning. Tyvärr har så inte varit fallet under ett antal år, berättar Fanny Lundqvist.

Men nu har det vänt, och sedan ett par år tillbaka har Sunne kommun, som äger anläggningen, valt att satsa och renovera.

– Det började med att vi fick en ny tältduk i augusti 2020, berättar Fanny Lundqvist.

  • Fasaden på stora stallet har fräschats upp.
    Fasaden på stora stallet har fräschats upp. Foto: Karina Johansson
  • Privatstallet renoveras invändigt just nu.
    Privatstallet renoveras invändigt just nu. Foto: Karina Johansson
  • Det mindre stallets fasad väntar på renovering.
    Det mindre stallets fasad väntar på renovering. Foto: Karina Johansson
  • Ridtältet har fått ny sarg.
    Ridtältet har fått ny sarg. Foto: Karina Johansson
  • Fanny Lundqvist tillsammans med Tula, Lydia och hästen Vanessa.
    Fanny Lundqvist tillsammans med Tula, Lydia och hästen Vanessa. Foto: Karina Johansson
  • Ridtältet fick ny tältduk för två år sedan.
    Ridtältet fick ny tältduk för två år sedan. Foto: Karina Johansson
  • Runa Sohl, Sunne RF, tävlade med Nicaros.
    Runa Sohl, Sunne RF, tävlade med Nicaros. Foto: Karina Johansson
  • Träningstävlingen ”pay and jump” arrangerades under söndagen.
    Träningstävlingen ”pay and jump” arrangerades under söndagen. Foto: Karina Johansson
  • Träningstävlingen ”pay and jump” arrangerades under söndagen.
    Träningstävlingen ”pay and jump” arrangerades under söndagen. Foto: Karina Johansson
  • Träningstävlingen ”pay and jump” arrangerades under söndagen.
    Träningstävlingen ”pay and jump” arrangerades under söndagen. Foto: Karina Johansson
  • En del av boxarna hyrs ut till privatpersoner.
    En del av boxarna hyrs ut till privatpersoner. Foto: Karina Johansson
  • Shettis-stallet är anpassad i storlek efter både barn och ponnier.
    Shettis-stallet är anpassad i storlek efter både barn och ponnier. Foto: Karina Johansson
  • Det finns även getter vid ridskolan!
    Det finns även getter vid ridskolan! Foto: Karina Johansson
  • Lydia med shetlandsponnyn Vanessa.
    Lydia med shetlandsponnyn Vanessa. Foto: Karina Johansson

Därefter har det hänt en rad saker. Man har fått nya fönster och helt ny ventilation. Fasaden på stora stallet är renoverad och man har fått bättre utomhusbelysning, i formen av lyktstolpar. Just nu renoveras privata stallet invändigt, och Sofia Karlsson berättar att det också pågår ett projekt där de ska få bättre hagar, och att man på sikt planerar att renovera fler boxar inne i stallet.

– Dessutom händer en rad andra saker som kanske inte syns så väl, men som är viktiga för kvaliteten på anläggningen. Så det har hänt ganska mycket på kort tid. Rent generellt är svenska ridskolor eftersatta och enbart vissa kommuner väljer att satsa. Vi är glada över att Sunne kommun gör det nu, säger Fanny Lundqvist.

Sunne RF ser deras träningstävlingar som viktiga, speciellt för dem som kanske inte tävlar så mycket under säsong. Fanny Lundqvist förklarar:

– Dessa tävlingar ger möjlighet för ridskoleelever att tävla på ridskolehästarna. Och här har vi hinder ner till 20-30 centimeter, vilket inte finns i andra tävlingar. Det gör dessa tävlingar väldigt inkluderande.

Denna gång valde man att samtidigt ha en insamling till Barncancerfonden. Anledningen är att sonen till en av Fannys nära vänner gick bort i cancer i december. Han gillade att rida och hade en ponny, och hans ponny hade varit utlånad till ridskolan. Men även han gick bort, samma månad.

– Hälften av startavgiften går till Barncancerfonden. Nu har vi bestämt att vi vill ha ett välgörenhetsprojekt varje år.

Nu drömmer föreningen vidare, kring utvecklingen av anläggningen.

– En stor dröm vi har är en utebana där vi kan arrangera tävlingar. Men det är ett jättestort projekt i miljonklassen, berättar Fanny Lundqvist.

Artikeltaggar

NyheterPay and jumpRidskolaSunneSunne ryttarförening

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.