Hoppa till huvudinnehållet

Klaralab blir kvar med reducerad verksamhet

Publicerad:
– Det finns goda skäl till att driva verksamheten vidare, säger Mats Sandström.
– Det finns goda skäl till att driva verksamheten vidare, säger Mats Sandström. Foto: Helena Christerdotter

Region Värmlands dentallaboratorium Klaralab ser ut att bli kvar i en reducerad form med inriktning på tandreglering.

Efter återremiss: Tandvårdslabb föreslås fortfarande att läggas nerHotat tandvårdslab ska utredas mer

Det står klart efter ett beslut i hälso- och sjukvårdsnämnden på tisdagen.

Det borgerliga styret som förespråkar nedläggning av verksamheten fick då en majoritet med bland annat Socialdemokraterna emot sig.

Det handlingsalternativ som regionstyrelsen föreslås besluta om nu innebär dock en nedskalning av verksamheten.

Förändringen innebär att fokus läggs exempelvis på produkter inom tandreglering som bettskenor som bedöms ha stabil efterfrågan och ekonomisk bärkraft.

– Utifrån den framtagna rapporten som förordade en fortsatt drift och besked från personalen själva anser vi att det finns goda skäl till att driva verksamheten vidare, fast då i en förändrad form, säger Mats Sandström (S) regionråd i opposition i ett pressmeddelande.

Artikeltaggar

KarlstadMats SandströmPolitikRegion VärmlandVård och omsorgVärmlands län

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.