1988 och 1990 motionerade dåvarande riksdagsman Ingvar Karlsson (C) från Bengtsfors om ett förbud mot blyhagel i Sverige. Det ledde till upprörda känslor och ilska inom jägarkåren.
Frågan är aktuell igen sedan en rapport slår fast att ett förbud troligen är det enda som kan rädda kungsörnen i Sverige.
Bakom rapporten står en forskargrupp lett av Sveriges lantbruksuniversitet, SLU, som tagit blodprover från frilevande kungsörnar. Efter att örnarna försetts med sändare och blodet sedan analyserats framkom ett tydligt samband.
Blev blyförgiftade
Forskare kunde konstatera att kungsörnar med högre blyhalter rörde sig mindre och flög lägre än kungsörnar med låga blyhalter.
Blyhalten ökade dessutom under älgjakten. Det är en period då många av kungsörnarna är asätare och på så sätt får i sig det giftiga blyet.
Det här ligger i linje med de riksdagsmotioner som Ingvar Karlsson och hans partikamrat Elving Andersson, Uddevalla skrev. Men de drev linjen att det mesta av jägarnas hagel inte hamnar i villebråd utan faller ner på marken och i sjöar.
Såg miljöproblem
"... de orsakar miljöproblem av olika slag, bland annat blyförgiftning av sjöfågel", skrev de i en av motionerna.
I stället för blyhagel som ammunition lyfte Ingvar Karlsson och Elving Andersson stålhagel som ett alternativ.
De båda motionerna fick inget större gehör i riksdagen och ledde inte till några lagändringar. Den första motionen väckte heller ingen uppsikt utanför riksdagen.
Hårt tonläge
Men med motionen från 1991 blev det liv i luckan inom jägarkåren och en hård ton, framför allt på Dalslänningens insändarsidor.
"Ett skott i ryggen", var en rubrik och i en insändare stod det: ”Passa dig Ingvar. Nu laddar vi om med salt i patronerna för det lär enligt gammal sed svida bättre.”
I riksdagen
Ingvar Karlsson var ordinarie ledamot i riksdagen mellan den 4 oktober 1982 till och med den 20 september 1991, I dag har han fyllt 82 år och bor sedan 2013 i Enköping.
– Jag minns att det blev ett liv bland jägarkåren med ganska högt tonläge. Det var en uppmärksammad fråga, säger han.
Även om han lämnat politiken bakom sig följer han fortfarande med i debatten. Men frågan om blyhagel och kungsörnarna vill han inte kommentera annat än att konstatera vad forskargruppen kom fram till.
I den deltog SLU i samarbete med bland annat Naturhistoriska riksmuseet, Umeå universitet, Statens veterinärmedicinska anstalt, samt örnforskare i USA.
Ingvar Karlsson var aktiv ledamot i riksdagen och skrev under åren 1987 - 1991 100 motioner själv eller tillsammans med andra. Området som berörde Dalsland var bland annat infrastruktur, Dalslands kanal och näringsliv.