Orange är Lottas färg: ”Jag blir så glad av den”

Publicerad:
Lotta Lindberg i Slottsbron älskar allt som har färgen orange. Det syns på både hennes kläder och delar av husets inredning. Hemmet har även visats upp i SVT:s Antikrundan. Foto: Helena Karlsson

"Jag blir så glad.”

Det är ingången till Lotta Lindbergs förkärlek till de orangea sakerna som fyller ett av hemmets rum.

– Mer färg åt folket, oavsett om det är orange eller inte.

Såg du Antikrundan i torsdags, ja då såg du förmodligen Lotta Lindbergs orangea hem. Stolar, lampor, gardin... Ja, vardagsrummet har en tydlig, om inte röd så orange, tråd. Retrokänslan är starkt, men det är inget Lotta tänker på. Hon följer ingen trend i sitt ”samlande”.

Varför hon fastnat för just den här starka färgen kan hon inte svara på.

– Det är en typisk 70-talsfärg som sedan blev lite tabu på 80-talet. Sen återkom den på 90-talet när jag var nyss vuxen.

På något sätt fastnade den hos Lotta Lindberg för:

– Sedan dess har den stannat kvar hos mig! Ögonen dras till den och jag blir glad av den.

Katten Torsten går även han ”klädd” delvis orange, men där gick faktiskt katten före färgen, säger Lotta Lindberg.
Katten Torsten går även han ”klädd” delvis orange, men där gick faktiskt katten före färgen, säger Lotta Lindberg. Foto: Helena Karlsson

Hon säger att det är en varm färg som passar såväl på sommaren som på vintern, men kanske framförallt:

– På hösten, när hela världen är orange. I alla fall för en liten stund.

Gammalt och nytt

På frågan om de orangea sakerna måste fylla en funktion så säger Lotta Lindberg att det måste de inte. Hon pekar på en, såklart, orange skylt på en hylla.

– Den hängde i en lada när vi var ute på loppisrunda, och den skulle jag bara ha!

Färgen orange går igen i både prylar och djur.
Färgen orange går igen i både prylar och djur. Foto: Helena Karlsson

På de där loppisrundorna så dras hon lätt till ”de orangea hörnen”, men om prylen sedan är gammal eller rent av splitterny spelar ingen roll. Maten äts vid ett nytt Ikeabord, medan stolarna är designade av östtyska Ernst Moeckl.

Det var för dem som Antikrundan gjorde ett nedslag i Slottsbron.

– Jag såg färgen först, men också formen, berättar Lotta Lindberg i programmet och för NWT kan hon ”avslöja” att experten Knut Knutson också har fallit för färgen.

– Han berättade att han hade köpt en orange tamburmajor i plast och det var färgen han hade fastnat för. Så han förstod varför jag hade köpt stolarna.

”Mer färg folk åt folket, avsett om det är orange eller inte. Man blir så glad. På sommaren älskar vi att klä oss i färger. Sen kommer vintern, som är grå och mörk och då klär vi oss på samma sätt. Det borde vara tvärtom.”
”Mer färg folk åt folket, avsett om det är orange eller inte. Man blir så glad. På sommaren älskar vi att klä oss i färger. Sen kommer vintern, som är grå och mörk och då klär vi oss på samma sätt. Det borde vara tvärtom.” Foto: Helena Karlsson

Vad säger de som kommer på besök, reagerar de på det orangea?

– Många tycker att om att komma till någon som inte ser ut att bo i Sköna hem, med grått, vitt och carpe diem på väggarna, säger Lotta Lindberg och skrattar.

– Och nån sa ”Att du vågar”. Vadå vågar? Det är ju mitt hem!

Vad är du mest nöjd med i den orange samlingen?

– Helheten, men gardinerna är jag glad att jag hittade när vi flyttade hit.

Senaste tillskottet i samlingen är en stor samling seriealbum med Finn och Fiffi och mer orange inredning kan det bli.

– Senast i dag fick jag tips om en orange soffa, den var skitsnygg! Men jag kommer inte måla väggarna, det blir för mycket.

Den här soffan, grå när den inte är draperad i filtar, skulle Lotta gärna byta ut mot en orange.
Den här soffan, grå när den inte är draperad i filtar, skulle Lotta gärna byta ut mot en orange. Foto: Helena Karlsson

– Sen så skulle jag vilja ha en stor matta där, säger hon och pekar mot matplatsdelen av rummet.

Om den färggranna soffan till slut fick kampera ihop med resten av sina färgkompisar förtäljer inte historien.

Till sist, vilken färg skulle inte komma in här?

– Beige, det är den mest tråkiga färgen, säger hon.

”Jag letar flera såna här, det skulle vara fantastiskt att ha allihop”, säger Lotta Lindberg och visar upp en kryddburk.
”Jag letar flera såna här, det skulle vara fantastiskt att ha allihop”, säger Lotta Lindberg och visar upp en kryddburk. Foto: Helena Karlsson
Antikrundans expert i Borgvik: ”En fantastisk sak”Oväntade presenten till Oscar Magnusson: Sven-Eriks kostymInger om värdet på Lerintavlorna: ”Det fanns inte i mitt huvud alltså”

Artikeltaggar

AntikrundanHus och hemInredningMöblerSlottsbron

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare