Hoppa till huvudinnehållet

Tallen blåste ner och missade precis parets hus: ”Vi hade änglavakt”

Publicerad:
Runt halv ett, natten till måndag, blåste den höga tallen ner och missade precis John och Carina Perssons hus.
Runt halv ett, natten till måndag, blåste den höga tallen ner och missade precis John och Carina Perssons hus. Foto: John Persson

Nattens oväder drog inte förbi utan att lämna spår efter sig. Något som bland annat John och Carina Persson blev varse när en hög tall brakade ner och nätt och jämnt missade parets hus.

Och det finns risk att de kraftiga vindarna återvänder.

Ett oväder drog in över Kristinehamn och Värmland under natten till måndag och orsakade strömavbrott och fallna träd.

Den kraftiga vinden väntas vara ett återkommande inslag under veckan enligt SMHI.

Strömavbrott på flera håll i Värmland

Ett av träden som blåste ner stod vid John och Carina Perssons hus.

En uppskattningsvis 30 meter hög tall, knäcktes av blåsten vid halv ett natten till måndag.

– Jag stod i köket. Och så hörde jag den största braken någonsin. Det var en sådan duns! säger Carina Persson.

John Persson låg och sov, men vaknade av kraschen när trädet föll.

Tur i oturen var dock att tallen inte träffade någon byggnad.

– Men den kunde inte ha ramlat bättre, om man säger så. Då det är mellan huset och jordkällaren. Det var tur att den missade båda, säger John Persson.

Carina och John Persson är glada att tallen landade där den gjorde och missade både hus och jordkällare.
Carina och John Persson är glada att tallen landade där den gjorde och missade både hus och jordkällare. Foto: Privat

Trädet landade ett par meter ifrån huset.

– Vi hade änglavakt, säger Carina Persson.

Nu återstår arbetet med att få undan trädet. Paret kontrollerar även andra träd som finns i närheten.

– Vi kollar runt på andra träd nu och ser om vi ska ta ner några. Det finns en till som är ganska lik den som föll som vi känner att vi måste ta ner. När man bor nära skogen och har ganska många höga träd nära huset blir man lite nervös när det blåser så himla mycket som det gjorde, säger John Persson.

Artikeltaggar

John PerssonKristinehamnTrädVäder

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.