Hoppa till huvudinnehållet

Värmländskan klar för Djurgården: ”Lite som att en dröm går i uppfyllelse”

Publicerad:
Värmländskan Sara Lilja Vidlund, 20, byter Kif Örebro mot Djurgården i allsvenskan.
Värmländskan Sara Lilja Vidlund, 20, byter Kif Örebro mot Djurgården i allsvenskan. Foto: Pavel Koubek/TT

Sara Lilja Vidlund fortsätter karriären hos Djurgården och kontraktet är på två år.

– Det känns helt fantastiskt, lite som att en dröm går i uppfyllelse, säger hon till nya klubbens hemsida.

2018 valde den 20-åriga värmländska anfallaren Sara Lilja Vidlund att lämna RIK Karlskoga för allsvenska Kif Örebro. Efter fyra år i Örebro gick kontraktet ut och nu är Lilja Vidlund presenterad som ett nyförvärv hos seriekonkurrenten Djurgårdens IF. Avtalet är på två år.

– Det känns helt fantastiskt, lite som att en dröm går i uppfyllelse, säger Sara Lilja Vidlund till Djurgårdens webbplats och fortsätter:

– Jag har pratat ganska mycket med folk i föreningen och känt att det klickat jättebra med sättet som jag vill spela på. En framåtlutad fotboll som matchar min spelstil och det är en jättebra satsning på truppen i år. Det finns både unga och erfarna spelare i laget så jag tror att vi har ett riktigt bra år framför oss. Sedan vet jag ju att Djurgården är Stockholms stolthet och det gäller att leva upp till det.

”Vi ser en stor potential”

Lilja Vidlund från Karlskoga har Immetorps BK som moderklubb och spelar både som anfallare och offensiv mittfältare. Djurgårdens sportchef Jean Balawo berättar på klubbens hemsida om värvningen och hur de vill använda henne på planen.

– Sara är en spelare som vi verkligen tror har framtiden för sig. Tyvärr fick hon en brokig och upphackad säsong under 2021 på grund av vissa omständigheter, men vi ser en stor potential i henne. Framför allt hennes snabbhet i djupled i det offensiva spelet är en viktig spetsegenskap och vi tror och hoppas att hon kommer att ta ytterligare kliv framåt hos oss, säger Jean Balawo och fortsätter:

– Sara är även mångsidig som spelare och vi ser att hon kan användas i flera positioner, dels som 9:a och som 10:a eller men även som vänsterforward i ett 4-3-3 eller som wingback i ett 3-5-2-system.

Sara Lilja Vidlund har tio U19-landskamper och 14 U17-landskamper på meritlistan.

Örebros Sara Lilja Vidlund och Hammarbys Madelen Janogy (tidigare i Mallbackens IF).
Örebros Sara Lilja Vidlund och Hammarbys Madelen Janogy (tidigare i Mallbackens IF). Foto: Claudio Bresciani/TT

Artikeltaggar

DamallsvenskanDjurgårdens IF FotbollFotbollKIF ÖrebroRIK KarlskogaSara Lilja Vidlund

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.