I helgen slår en ny krog upp portarna på Kungsgatan i Karlstad.
På lördag har Zanzibar premiär.
– Det känns fantastiskt bra att komma igång , säger Michael Arnaboldi, en av delägarna.
Skyltarna till Zanzibar på Kungsgatan har varit på plats sedan länge. Redan i somras tänkte baren öppna. Men som mycket annat i dessa tider blev det uppskjutet.
I helgen är det istället dags.
– Det är en spännande tid, säger Michael Arnaboldi, och syftar också på läget när nya restriktioner precis införts mot restaurangbranschen.
Men han tror inte det gör så mycket att krogarna nu måste stänga senast 23.00.
– För restaurangen har det inte så stor betydelse de flesta kök i branschen stänger vid 22.00 ändå, säger Michael Arnaboldi.
Konceptet för Zanzibar är inspirerat från flera olika Afrikanska länder.
– Det kommer vara mat inspirerad både från Öst- och Västafrika och mycket exotiska drinkar. Det kommer också att finnas Afrikanska ölsorter och viner.
Michael Arnaboldi tror att lokalen med sin design och inredning också kan ge en efterlängtad känsla om att vara bortrest.
– Speciellt i dessa tider när man inte har kunnat resa på länge, så får man en sådan känsla av att vara utomlands här.