Färjestad lånar in HV71-keepern Filip Larsson under Dominik Furchs frånvaro. En deal som inte uppskattas hos många HV-supporters.
De upprörda reaktionerna haglade in efter att nyheten offentliggjorts under torsdagen.
I november skedde en liknande låneövergång när Mora lånade ut kaptenen Daniel Ljunggren till Leksand. Även då var det upprörda känslor och nu är det HV-fansens tur att kritisera sin klubb.
Reaktionerna
Här är några av reaktionerna från klubbens officiella Twitter-konto:
”Har ni tappat det helt?”
”Vi är ingen låna av klubb!”
”Va fan är det här?! Sluta devalvera klubben!”
”Vad vinner HV på detta? Det är historiskt vår kanske värsta konkurrent, ska vi spela helt efter deras pipa nu för att vi halkat ur SHL? Det må va en liten grej sportsligt att låna ut för en match men klubben måste väl va större än så och kunna se det större perspektivet.”
”Skrämmande beslut.”
”Det enda det gör är att reta upp supportrar och sänka klubben ännu mer. Fy fan!”
”En bra lösning”
Filip Larsson lånas in i en vecka till FBK och kommer därmed att kampera ihop med unge talangen Dennis Hildeby.
– En bra lösning i en speciell situation, sa Rickard Wallin tidigare under dagen om målvaktslånet från HV71.
Klockan sju ikväll ställs FBK mot Växjö på bortais.
Läs mer:
FBK:s Växjöspecialist söker efter målformen: ”Exakt så jag måste börja spela”Wallin om HV-lånet, tränarrollen nästa säsong och nyförvärv: ”Ett pussel”Läs ikapp och ladda upp inför kvällens matchFurch missar matcher – FBK lånar från HV: ”Spännande ung målvakt”Covidsmitta flyttar på ännu en FBK-match