Hoppa till huvudinnehållet

Butikskedjan lämnar Karlstads centrum – stängt ner i 15-huset

Publicerad:
Flying tiger Copenhagen lämnar Karlstads centrum.
Flying tiger Copenhagen lämnar Karlstads centrum. Foto: Helena Karlsson

Butiken Flying tiger Copenhagen har stängt ner i 15-huset i Karlstad.

– De har sagt upp kontraktet för avflyttning och väljer att lämna city, säger Jens Halvarsson, utvecklingschef för Stadsrum fastigheter som äger 15-huset.

I årsskiftet stängde den danska butikskedjan Flying tiger Copenhagen (som tidigare hette TGR) igen sin butik i centrala Karlstad.

Hyreskontraktet löpte ut och förnyades inte av företaget.

– De valde att flytta ut och lämna Karlstads city helt enkelt, säger Jens Halvarsson.

Vad som händer nu med den tomma lokalen är ännu oklart.

– Men vi jobbar på det och har redan intressenter av lokalen så vi känner ingen oro, säger Jens Halvarsson.

Och tillägger:

– Vi jobbar hårt med att fylla lokaler både i 15-huset och i Duvan. Vi hoppas att det snart är fullt igen och att vi kan presentera nyheter om några veckor.

Även om Flying tiger Copenhagen lämnar centrum så finns butiken på Bergvik kvar.

Artikeltaggar

15 husetKarlstadNyheterStadsrum fastigheter

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.