Sebastian Eriksson från Sunnemo är en av förarna på startlinjen i nästa års Dakarrally.
Där möter han bland annat en racinglegendar från Karlskoga.
Värmlänningen Eriksson gör därmed debut i den mytomspunna tävlingen som avgörs mellan den 1 och 14 januari 2022.
– Jag är riktigt taggad över att vara en del av det här nya projektet tillsammans med EKS och South Racing. Det kommer definitivt vara tufft för mig, eftersom det är mitt första år i Dakar, säger Eriksson.
Som co-driver har han enligt startlistan den betydligt mer rutinerade Wouter Rosegaar. Nederländaren gjorde sin debut i tävlingen redan 2006.
Sebastian Eriksson har mindre erfarenhet av längre tävlingar likt Dakars rally, men ställer alltså nu upp i T3 Light Prototype-klassen under Mattias Ekströms team.
– Med tanke på att det här är en mycket längre tävling än det jag någonsin kört tidigare kommer den viktigaste delen vara att lyckas kontrollera farten genom hela rallyt, och inte överladda.
Anmäld till rallyt är även racinglegendaren Eje Elgh, 68, från Karlskoga. Värmlänningen som tidigare tävlat i Dakar kör tillsammans med Alexander Elg i Classic-klassen.