Slängde ut brinnande elsparkcykel från lägenhet

Publicerad:
Räddningstjänsten fick släcka en brinnande sparkcykel på innergården. Foto: Terje Pedersen/TT

Räddningstjänsten larmades till Karlagatan på Herrhagen i Karlstad om en brand i ett flerfamiljshus klockan 19.44 på tisdagskvällen.

När räddningstjänsten kom fram med två enheter riktades fokus mot en elsparkcykel.

– Elsparkcykeln hade börjat brinna inne i lägenheten och då hade de boende där slängt ut den på innergården. Väl där hade räddningstjänsten sedan släckt branden. Nu ligger den där och glöder, säger Sören Gustavsson på SOS Alarm under tisdagen.

Räddningstjänsten fick även göra en insats inne i lägenheten.

– Man vädrade ut bostaden med fläkt då det ska blivit lite rök där inne.

Inga personskador uppkom i samband med branden.

– En ambulans åkte fram till platsen men vände när man kom fram då man aldrig behövde göra någon insats.

Artikeltaggar

BränderBrott & blåljusElfordonHerrhagenKarlagatanSören GustavssonSOS Alarm

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare