Sverige tog ledningen i VM-semifinalen mot Schweiz, sedan släppte man den aldrig.
6–1-segern mot Schweiz innebär att Sverige är klart för final.
Efter två raka finalförluster i de senaste världsmästerskapen finns chans till revansch.
Allt annat än seger skulle vara ett svenskt fiasko. Sverige har prenumererat på VM-finaler, men förluster i de två senaste finalerna mot Finland har svidit.
Nu får man chansen igen att spela om ett guld efter att ha vunnit sin semifinal.
Det dröjde drygt tio minuter innan det svenska presspelet stressade Schweiz till ett snöpligt självmål.
Bara en halv minut senare blixtrade det till igen när Tobias Gustafsson satte 2–0.
I andra perioden tändes hoppet för Schweiz som reducerade till 1–2 genom Claudio Laely.
”Det får se ut hur fasen som helst”
Sveriges stjärna Kim Nilsson tyckte trots resultatet att Schweiz var det bättre laget i de två första perioderna.
– De följer sin plan, men det får se ut hur fasen som helst. Vårt mål var att vinna matchen och det gjorde vi, säger han till SVT efter matchen.
Men i den tredje perioden var det Sverige för hela slanten. Kim Nilsson snärtade in bollen till 3–1. Sedan rann det iväg och matchen slutade med en svensk 6–1-seger.
I final väntar antingen Tjeckien eller Finland som spelar sin semifinal på fredagskvällen.
Kim Nilsson hoppas på att möta Finland.
– Självklart, den är vi ute efter.
Bänken för värmlänningen
Sveriges värmländske målvakt Jon Hedlund följde semifinalen mot Schweiz från bänken eftersom att Jonathan Edling fick chansen mellan stolparna. Hedlund stod torsdagens kvartsfinal mot Norge som Sverige vann med 8–2.