Buffalo Sabres föll förvisso mot Florida Panthers, men Rasmus Asplunds assist i matchen innebär att den här säsongen är hans hittills poängbästa.
Rasmus Asplund har gjort 13 poäng på 23 matcher (5 mål och 8 assist) – hans bästa NHL-säsong hittills. Förra säsongen svarade Asplund för 11 poäng (7+4) på 28 matcher.
Detta är Filipstadssonens fjärde säsong i Nordamerika. När han lämnade Färjestad efter säsongen 17/18 blev det spel i AHL och Rochester Americans. Han har gått mellan AHL och NHL de senaste säsongerna, och lånades förra året ut till Västerås i Hockeyallsvenskan i 14 matcher, men nu har han etablerat sig i Buffalo på allvar.
Nattens match mellan Buffalo och Florida slutade 4-7 efter att Buffalo rasat ihop i den tredje perioden. Asplund passade fram till lagkamraten Casey Mittelstadts 4-1-mål i mitten av den andra perioden – efter det gjorde Panthers sex raka mål.
Nästa match för Asplund och Buffalo är på lördag kväll, lokal tid när laget tar sig an Carolina Hurricanes.