För några år dömdes Bandidospresidenten efter att polisen avslöjat hans vapengömma - i ett skyddsrum i det egna huset.
Nu har han och ytterligare en man häktats för nya vapeninnehav.
Det var för fyra år sedan som polisen hittade en vapengömma i mannens källare i ett flerfamiljshus i ett lugnt villaområde i Karlstad.
Gömman låg i ett skyddsrum i huset, dit bara Bandidospresidenten hade nyckeln.
Här fanns två halvautomatiska pistoler, och ett kombinationsgevär för både hagel och kulor.
Geväret hade avkapade pipor.
Man hittade också kokain - gömt i en boxningssäck och liggande helt öppet i en mixer - och stora mängder ammunition.
Stoppades i bil
Fynden gjordes i samband med att mannen misstänktes för att ha kört utan körkort.
När polisen stoppade bilen satt han på passagerarplats - påtagligt knarkpåverkad.
Det ledde till att polisen gjorde en husrannsakan hemma hos honom.
Han dömdes våren 2018 till två år och nio månaders fängelse i hovrätten.
Han medgav då att han hade vapen och kokain i skyddsrummet men sa att han bara förvarade dem åt någon annan.
Vem ville han inte säga.
Ledande roll
Den gången var mannen vapen- och säkerhetsansvarig i Bandidos - medlemmarna själva kallar posten för ”sergeant at arms”.
Personer i den ställningen ska förutom att skaffa vapen också se till att disciplin och ordning upprätthålls i klubben - och utfärda straff om någon bryter mot reglerna.
Enligt uppgifter till NWT ska han sedan ha blivit president.
Men en period under 2016 var han också degraderad och fick på nytt bära ”nybörjarväst” märkt ”prospect” enligt polisens uppgifter.
Nytt vapenbrott
Nu har historien upprepat sig: mannen har häktats misstänkt för grovt vapenbrott och narkotikabrott.
Fynden gjordes enligt åklagaren, Niclas Wargren, efter en husrannsakan i ett annat ärende.
Även den här gången ska vapen och knark ha hittats hemma hos mannen - på samma adress som förra gången.
Niclas Wargren vill inte kommentera mannens status i Bandidos, eller om han ens tillhör klubben längre men enligt uppgifter i ett annat ärende är mannen president i klubben.
Bandidosman får skärpt fängelsestraffPolisens fynd: Stoppade bilist - hittade skjutvapen