Här, vid Karlstads lugnaste park, inträffade en av sommarens skjutningar.
Att ingen dog var ren tur:
– De är inga goda skyttar – då blir det extra farligt, säger P-O Forsman på polisens avdelning för grova brott.
Den 24 juli i år greps en 19-årig Karlstadsbo på Rud i Karlstad.
I närheten hittades en skarpladdad pistol och ett par svarta handskar.
Pistolen – en halvautomatisk, bulgarisk – saknade såväl fingeravtryck som dna.
Men på handskarna fanns spår av 19-åringen.
Han häktades och har nu åtalats för grovt vapenbrott som NWT tidigare berättat.
Stor vapenhärva
Gripandet och vapenfyndet ledde polisen vidare till en stor vapenhärva med koppling till Kumlaanstalten där sammanlagt nio personer är misstänkta.
Bland annat två utpekade knarkkurirer från Karlstad som nu står åtalade, som NWT tidigare berättat.
Misstänkta knarkkurirer kopplas till stor vapenhärvaMisstänkta knarkkurirer ”körde slalom” på E18 i 250 km/h: ”Det var knas alltså”19-åringen förnekar all kännedom om vapnet på Rud.
Men för polisen var fyndet knappast förvånande.
Bil med kulhål
Några veckor tidigare, den 3 juli, hade han stoppats i en bil på Kvarnberget i Karlstad tillsammans med de misstänkta knarkkurirerna.
I hyrbilens kaross fanns flera skotthål.
De tre i bilen togs in på förhör som brottsoffer.
Alla teg.
”Väpnad konflikt”
Men polisen beslagtog deras telefoner och där hittade man uppgifter som tydde både på att 19-åringen blivit beskjuten – och skjutit.
"Allt talar starkt för att han varit inblandad i en väpnad konflikt" skriver polisen i en rapport.
Det finns inga uppgifter om att någon skadats i skottlossningarna:
– Men det måste ju betraktas som en ren tillfällighet när vapen hanteras på det här sättet, säger P-O Forsman, förundersökningsledare på polisens avdelning för grova brott.
”Extra farligt”
Kriminella kan visserligen skaffa vapen enkelt:
– Men de är inga goda skyttar. De har ingen erfarenhet och det är det som gör det extra farligt. De har ingen koll på vilka effekter det kan bli, säger P-O Forsman.
Dagarna i början av juli var enligt uppgifter i polisens förundersökning extremt stressiga för 19-åringen och de utpekade knarkkurirerna.
Den 2 juli bröts tystnaden på Rosenborgsgatan vid Stadsträdgården i Viken – i vanliga fall en stillsam rekreationsplats för många Karlstadsbor.
Uppgörelse i parken
Men vid 22-tiden blev parken scen för en uppgörelse mellan två kriminella gäng.
"Dem gjorde just en drive by på mig", skriver 19-åringen till en kompis på Snapchat.
– Jag hörde två skott, säger ett vittne till NWT.
Polisen fann hylsor efter skottlossningen vid parken.
Tog skydd på hotell
Bara några timmar senare – det hade då hunnit bli den 3 juli – sköts det igen.
Den här gången på Kronoparken i Karlstad.
Också då tros 19-åringen och de utpekade knarkkurirerna ha varit inblandade.
Skottlossning på KronoparkenEnligt polisen har 19-åringen efter skottlossningarna känt sig mycket hotad och i akut behov "av ett nytt vapen".
Det ledde till att han och de utpekade knarkkurirerna åkte till Bromma den 5 juli.
Köpte vapen
Där köpte de enligt polisen den halvautomatiska pistolen som alltså hittades på Rud den 24 juli.
Men de handlade inte osett, enligt polisen.
Först fick de flera vapen demonstrerade för sig på en film som hittades i en av deras telefoner.
Tog in på hotell
19-åringen vägrar att medge att han varit utsatt för skjutningarna.
Men mellan den 3 och den 5 juli tog han in på hotell i Karlstad tillsammans med någon polisen inte kunnat identifiera.
Polisen är övertygad om att han gjorde det för att han kände sig så jagad.
Förra sommaren
Motsättningarna som ledde till skottlossningen i Stadsträdgården började redan sommaren 2020.
• Den 3 augusti 2020 misstänks 19-åringen och hans kompisar ha skjutit mot ett annat gäng på Signalhornsgatan på Kronoparken.
Skjutning på Kronoparken – bevisning säkrad• Den 25 maj 2021 kom hämnden, tror polisen. Då sköts flera skott på Duettgatan på Kronoparken. Polisen tror att 19-åringen och hans vänner var måltavla för den skjutningen.
Skottlossning på Kronoparken – misstänkt mordförsök"Konflikten är i full rullning. Risken är överhängande att det eskalerar" står det i en polisrapport.
Polisens misstanke: Han var måltavlan i skottlossningenVapen låg slängt i buske i bostadsområdet: ”Inte mitt”Misstänkta knarkkurirer ”körde slalom” på E18 i 250 km/h: ”Det var knas alltså”