Linn Persson fick rena drömstarten på skidskyttesäsongen med seger och fjärdeplats i Sverigepremiären i Idre.
– En skön känsla att ta med sig, säger hon.
Mona gjorde Sverigepremiären i Finnskogas färger: ”Jättekul”Insatsen bådar onekligen gott inför OS i februari och närmast världscupinledningen för i Östersund om två veckor. Konkurrensen i Idre var stenhård, inte bara i form av världsstjärnorna i svenska landslaget utan också av flera internationella toppåkare.
Men Linn Persson var bäst av alla i lördagens sprint. 27-åringen från Torsby hade bara en bom och vann med 5,1 sekunder före Elvira Öberg. Italienskan Lisa Vittozzi kom trea, 15 sekunder bakom Persson.
Lillasyster Öberg var snabb i spåret och trots tre bom hotade hon på spurtvarvet, tog in 13 av de 18 sekunder som skilde ut från sista skyttet.
– Jag kände att jag disponerade krafterna bra och hade bra med kräm i benen så jag kunde trycka på. Men det kändes i kroppen i dag att det var tävling i går, säger Linn Persson.
I söndagens kortdistans, som också hade SM-status, blev det fjärdeplats och ett SM-brons bakom suveräna Elvira Öberg, som sköt fullt och vann med nästan två minuter före Vittozzi och Hanna Öberg (två bom) blev trea, ett lyft från lördagens tiondeplats.
Linn Persson hade två bom på de fyra stationerna och var 2.31 efter Elvira Öberg.
Hon grämer sig över bommarna i andra liggande skyttet, som berodde på att hon ändrade siktet efter att ha varit missnöjd med träffbilden i första.
– Jag lade mig nog lite fel bara. Det var en miss jag gjorde, så det var lite synd. Känns ändå väldigt bra i skyttet, en skön känsla att ta med sig framöver.
Hon verkar ha gått framåt även till den här säsongen.
– Jag fått en indikation på att det jag gjort i år varit bra. Det ger lite självförtroende att ta med sig framöver.
Höjer det förväntningarna inför världscuppremiären?
– Nej, de är ungefär lika som vanligt. Nu har vi inte tagit ut något lag än så jag vet inte ens om jag kör. Men oavsett vilken tävling så handlar det om att jag går in och gör det jag ska, då är jag nöjd.
Klubbkamraten i Bore, Emma Nilsson, slutade åtta i kortdistansen och var fjärde svenska. Hon missade tre skott. På lördagen blev det två bom och 18:e plats.
Många bom för Brorsson
Mona Brorsson, Finnskoga, hade en tung helg på vallen med åtta bom totalt, sex av dem i stående skyttet.
Det räckte till 27:e plats på söndagen (13 i SM) och 17:e på lördagen.
– Resultatmässigt är det inga bra tävlingar. Det finns bitar kvar att jobba på och det känns skönt att det är några veckor kvar att försöka få till smådetaljerna, säger hon.
Stina Nilsson missade fem skott, men var snabbast i kortdistansspåret och blev tolva.
Brandt SM-femma
I herrarnas kortdistans vann Martin Ponsiluoma med 7,6 sekunder före lördagens etta Sebastian Samuelsson. Båda hade två bom.
Värmlänningen Viktor Brandt, I2, gjorde ett bra lopp och hade bara en bom. Han blev sjua totalt och femma av svenskarna, 1.38 bakom Ponsiluoma. Brodern Oskar var 14:e med fyra bom och sjätte svensk. I sprinten kom Karlstadskillarna 16 respektive 18.