Hoppa till huvudinnehållet

Anrik höstsalong återuppstår: ”Det brukar vara trängsel”

Publicerad:
Maria Norbäck, Kerstin Lindqvist, Anette Bodinger Larsson och Kaicy Larsson.
Maria Norbäck, Kerstin Lindqvist, Anette Bodinger Larsson och Kaicy Larsson. Foto: Morgan Bäckvall

Nu återuppstår höstsalongen i Torsby efter ett års coronapaus. Konstnärer från hela Värmland representeras i allt från måleri och fotografi till keramik och skulptur.

På lördag är det vernissage på Prostgårdslagårn i Torsby. Det är dags för höstsalong och mellan 30 och 35 konstnärer deltar med sammanlagt ett 80-tal verk.

– Vi hoppas så klart på att det kommer mycket folk. Det brukar vara trängsel, säger Anette Bodinger - Larsson i arrangerande Norra Värmlands konstförening.

När det var dags för hängning under torsdagsförmiddagen hade verken valts ut och årets juryperson är Bengt Sahlström, som driver konst- och konferensanläggningen Sahlströmsgården i Utterbyn norr om Torsby.

Artikeltaggar

Bengt SahlströmHöstsalongKonstNöje/KulturNorra Värmlands konstföreningTorsbyTorsby kommunUtställningarVernissager

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.