Värmlänningen Hanna Aronsson Elfman plockade under lördagen karriärens första världscuppoäng när hon slutade på 26:e plats i storslalomen som kördes i österrikiska Sölden.
Under lördagsmorgonen var det dags för första världscupstävlingen för säsongen. 18-åriga värmländskan Hanna Aronsson Elfman var en av svenskorna som kom till start. Disciplinen för dagen var storslalom och tävlingen kördes i österrikiska Sölden.
– Jag var verkligen superladdad inför tävlingen. Det har känts bra på träningarna inför så jag kände att jag hade en bra tävling i mig.
Efter att storstjärnorna såsom Mikaela Shiffrin och Lara Gut Behrami kört sina första åk var det till slut dags för Aronsson Elfman att ta sig ned för backen. Ett riktigt stabilt åk senare kvalificerade sig värmländskan för andra åket.
– Första åket var riktigt bra, jag gjorde inga större misstag så det åket är jag väldigt nöjd med.
Andra åket var hon inte lika nöjd med.
– Jag gjorde några missar i andra så det var lite trist.
”Supercoolt”
Andra åket till trots så plockade Kilsadepten sina första världscuppoäng i karriären.
– Det var superkul såklart. Det är något man har drömt om så man blir ju väldigt glad.
Trots världscupspoäng var Aronsson Elfman inte helt tillfreds med själva placeringen.
– Man vill ju alltid hamna högre upp i tävlingen.
Högst upp på pallen stod superstjärnan Mikaela Shiffrin och värmländskan Aronsson Elfman berättar att hon njutit av att tävla och hänga med superstjärnorna.
– Det har varit supercoolt, bara att se dem ta sig an backarna är mäktigt. Man kan lära sig mycket av att bara kolla deras åk.
Svenska debutanter i alpina säsongspremiären