Den populäre rapparen Einár är död.
Om en dryg månad skulle han ha stått på Nöjesfabrikens scen.
– Det är jättetragiskt, säger Malin Lundberg på Nöjesfabriken.
Det var sent på torsdagskvällen som Einár avled efter att ha blivit skjuten i Stockholm.
För en vecka sedan gick Nöjesfabriken ut med nyheten att rapparen skulle beträda deras scen i slutet av november.
Einár – stjärnskott med stökig bakgrund– Det var en otroligt eftertraktad artist som vi var glada för att ha fått till våran scen, säger driftchefen Malin Lundberg.
– Så det är med bestörtning vi tog emot den här nyheten.
Allt hade precis blivit helt klart inför artistens besök i Karlstad. Malin Lundberg säger att trycket på biljetterna varit högt och många minderåriga har velat se artisten.
Sorgen efter Einár – "min älskade vän"– Vi har sett föräldrar som skrivit att de kunde tänka sig att följa med bara för att deras barn skulle få se honom. Han hade ett stort följarentourage.
– Så att vakna upp till detta, jag känner ett obehag.
Olle Nilsson är marknadschef på Nöjesfabriken och han säger så här om det som hänt:
– Vi är såklart bestörta att en 19-årig kille bragts om livet. Våra tankar går till nära och kära som förlorat en familjemedlem och kompis.
”Kommer väldigt nära”
Att behöva ställa in en spelning på grund av ett dödsfall hör inte till vanligheterna. Speciellt inte att någon blir skjuten.
– Vi har aldrig behövt ställa in ett gig av den anledningen, så det kommer väldigt nära inpå oss. Det är en märklig känsla att sitta och ta bort evenemang och släcka ner en person digitalt, säger en märkbart tagen Olle Nilsson.
– Det räcker med en liten koppling för att det ska komma så nära inpå.
Einár var en artist som många ville se på Nöjesfabrikens scen när arrangören ställde frågan i sociala medier. Evenemanget hade 18-årsgräns, men Olle Nilsson säger, precis som Malin Lundberg, att han märkt av att många yngre än så uppskattade rapparen.
– Ja, den senaste veckan har jag fått många DM:s (privata meddelande i sociala medier, reds. anm.) från yngre som ville se honom.
Einár, vars riktiga namn var Nils Grönberg, blev 19 år.
Uppgifter: Känd svensk rappare ihjälskjuten