Nu ska korten på bordet.
Om Karlstad Fotboll ska kunna blanda sig i striden om andraplatsen och det kval till Superettan som ligger i potten krävs sannolikt seger mot Dalkurd på söndag.
– Vi är inte besatta av den där kvalplatsen. Vi har mer att vinna än förlora, säger KF-tränaren Kostas Panagopoulos.
Suleman tillbaka på Tingvalla: ”Gör jag mål blir det en Henke”Karlstads grekiske tränare pratar alltid betydligt hellre om prestation än placeringar. Och framhåller gång efter annan att laget befinner sig i en process som är långsiktig.
Att KF flyttat fram positionerna jämfört med förra året står klart.
Och enligt Panagopoulos är detta nog så viktigt.
– Vårt mål med den här säsongen är fortfarande att bli topp 5. Allt annat är bonus, säger Kostas.
Och fortsätter:
– Vi har allt att vinna i den här matchen mot Dalkurd.
Han har inte för vana att experimentera, men i senaste matchen mot Sylvia inträffade faktiskt något i den vägen.
– Jag är mer eller mindre beroende av 4-3-3-uppställningar, men mot Sylvia testade vi 4-4-2 i defensiven för att minimera de individuella misstagen - och det föll väl ut, säger Kostas.
Det återstår att se om han låter laget fortsätter i samma stil i toppmatchen mot Dalkurd.
Under alla förhållanden är förutsättningarna sådana att fjärdeplacerade Karlstad sannolikt måste ta en trea mot serietvåan Dalkurd om hemmalaget ska kunna hålla liv i hoppet om en kvalplats till Superettan. Det återstår sex matcher och skiljer fem poäng mellan lagen. Trean Sandviken är fyra poäng före KF.
I skrivande stund har Kostas alla spelare tillgängliga.
– Nu hoppas vi att vi får Karlstadspublikens stöd. Det vore trevligt att få se en välfyllda Tingvallaläktare, säger KF-tränaren.
Fotnot: Matchen startar klockan 15.30 på söndag.