Han skrotade bilen i Höljes.
Nu får Anton Marklund ny chans i Hedström Motorsport och kör tre VM-tävlingar, med början på belgiska Spa under helgen.
Teamet från Torsby ställer upp med två bilar i Belgien. Anton Marklund, Europamästare 2017, gör säsongens första VM-framträdande och Anders Michalak kör sin tredje EM-deltävling.
Marklund dominerade i EM-klassen i Höljes och vann de tre första kvalen innan han råkade ut för en våldsam rullning i fjärde kvalet. Folkvagnen slogs sönder, men föraren klarade sig undan rejält omskakad.
– Jag är jätteglad att jag får chansen igen att köra efter det som hände i Höljes, det var verkligen inte på det sättet jag ville avsluta min säsong, säger Marklund.
28-åringen från Boliden i Västerbotten har flera VM-pallplatser 2019-2020. Nu ska han köra Hedströmteamets nya Hyundai i20, som tog teamchefen Peter Hedström till tredjeplatsen senast i Riga.
– Vi vet redan att det är en toppbil i VM och Anton är ung och hungrig, själv har jag ju kört bilen lite med hängslen och livrem, så jag ser verkligen fram mot att sätta Anton i den under tre VM-deltävlingar, säger Hedström.
Både Marklund och Michalak gjorde ett mycket lovande test i Strängnäs för en vecka sedan. Även den sistnämnde imponerade inför sista deltävlingen i EM.
– Jag skulle inte alls bli förvånad att se Anders på pallen i Belgien, säger Hedström.
43-åringen från Almunge i Uppland är ende svensk i EM-startfältet, medan Anton Marklund får sällskap i VM av bröderna Hansen och Johan Kristoffersson.