Hoppa till huvudinnehållet

Engholmsbron stängs av – ska ersättas av ny

Publicerad:
Engholmsbron ska rivas och ersättas med en ny. Foto: Håkan Strandman

Engholmsbron som förbinder Tormestad och Lamberget stängs av för biltrafik. Detta från den 22 september till december 2022.

Bron går längs Husbyggaregatan och förbinder både Herrhagen och Tormestad med Lamberget. Anledningen till att den ska rivas är enligt Karlstads kommun att den är gammal och därför inte kan hantera tung trafik som bland annat går till Vänerhamn och Valmet.

Nu i september inleds kommunens förberedande arbete. Då stängs bron av för biltrafik, gående och cyklister.

Man kommer fortsatt att kunna passera bron med båt fram till 31 oktober. Man ska även kunna passera bron med båt under båtsäsongen nästkommande år.

Artikeltaggar

Bostad och byggenBroEngholmsbronKarlstads kommunLambergetRivningTormestadValmetVänerhamn

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.