Premiärförlust: ”De tog vara på våra misstag”

Publicerad:
Wilma Berggren gjorde 1–0-målet för Hagfors IF Uddeholm. Arkivbild. Foto: Daniel Olausson

I premiäromgången av damallsvenskan i innebandy ställdes Hagfors IF Uddeholm mot Nykvarn IBF Ungdom på bortaplan.

Trots ledning efter första perioden slutade matchen till slut 3–2 (1–2, 2–0, 0–0) och förlust i premiären var ett faktum.

Det senaste mötet mellan lagen slutade 6–4 i favör till HIF. Men lördagens drabbning skulle sluta omvänt.

I mitten av den första perioden tog Hagfors ledningen efter att Wilma Berggren spräckt nollan. Men knappt två minuter senare kvitterade Nykvarn genom Mathilda Skeppström.

Innan perioden var avtutad såg Ida Brokvist till att Hagfors gick till periodvila med en 2–1-ledning.

– Vi kände att vi hade matchen efter första och de hade inte mycket boll, säger målskytten Wilma Berggren.

I den andra perioden var det istället hemmalaget Nykvarn som noterades i målprotokollet. Elina Salenius stänkte dit kvitteringen och med knappa minuten kvar sköt Elin Källström in slutresultatet 3–2.

– I andra kanske vi slappnade av lite och då kom det misstag och så tog de ledningen.

I den tredje perioden gjorde Hagfors några ändringar men målen uteblev.

– Vi spelade bättre men vi satte inte våra chanser, säger Berggren och tillägger:

– Hela laget är enigt om att vi skulle ha vunnit matchen. Vi hade mest boll, men de tog vara på våra misstag och det gjorde Nykvarn bra.

Artikeltaggar

Allsvenskan västra damHagfors IF UddeholmInnebandyWilma Berggren

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare