Hoppa till huvudinnehållet

Iva: Arbetsmiljöverkets beslut om krav på bättre bemanning

Publicerad:
Arbetsmiljöverket avslår en begäran från Kommunal om arbetsmiljön på iva i Karlstad.
Arbetsmiljöverket avslår en begäran från Kommunal om arbetsmiljön på iva i Karlstad. Foto: Foto: Tommy Andersson

I slutet av mars krävde Kommunal mer personal på iva och vände sig till Arbetsmiljöverket.

Nu avslår myndigheten begäran.

Orsaken är att man anser att Region Värmland gör vad som krävs för att skapa en bättre arbetsmiljö.

Coronapandemin har slagit hårt mot intensivvården i Värmland. I början av året begärde Kommunals skyddsombud på iva i Karlstad åtgärder från regionen och vände sig sedan till Arbetsmiljöverket med krav på antingen mer personal eller mindre arbetsbelastning.

Iva-sköterskorna orkar inte längre – kräver förändringArbetsmiljöverket kan kräva åtgärder för iva:s undersköterskor

Kommunal skrev att det fattades fem undersköterskor på iva samtidigt som antalet vårdplatser ökat med 20 procent sedan i oktober. Det jobbades mängder med övertid och personalen var sliten.

Arbetsmiljöverket gjorde en inspektion i april och efter en del skriftväxling har myndigheten nu beslutat att avslå skyddsombudens begäran.

Det beror på att man anser att regionen har vidtagit, eller ska vidta, åtgärder som gör arbetsbelastningen godtagbar.

Regionen har bland annat uppgett till Arbetsmiljöverket att ny och inlånad personal nu var självgående, eller på god väg att bli. Man hade också undersökt arbetsmiljön och vidtagit åtgärder utifrån det och tagit fram ett nytt schema.

Arbetsmiljöverkets beslut går att överklaga inom tre veckor.

Artikeltaggar

ArbeteArbetsmiljöArbetsmiljöverketCentralsjukhuset i KarlstadCoronavirusetIntensivvårdKarlstadKommunalRegion VärmlandSkyddsombudUndersköterskaVård och omsorg

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.