Vecka 37 markerar en ny nationell trafiksäkerhetsvecka. Den här gången fokuserar polisen på fartsyndare.
– Hastigheten är ju den som är den dödande vid olyckor, säger Anders Karlsson, gruppchefen vid polisens trafiksektion i region Bergslagen.
I Värmland finns sträckor kända för sina hastighetssänkningar från motorvägsfart ner till 70, 80 och 90 – givet trafikveckans fokus ligger de i Polisens fokus, säger Anders Karlsson.
– Det går för fort på många sträckor i Värmland.
Hastigheten är ofta den största boven i alla former av trafikolyckor, enligt gruppchefen vid trafiksektionen.
– Hastigheten är ju den som är den dödande.
Det är ett stort problem i Värmland alltså?
– Ja, det är det.
Samarbete med lokalpolis
Under veckan kommer polisen bevaka vissa sträckor hårdare, vilka vill han inte gå in på.
– Vi har som vanligt bevakning kring vägar runt samhällen, den brukar vi öka runt större händelser som skolstart och liknande. Nu kommer vi samarbeta med lokalpolisen på olika orter och ta landsvägar i större utsträckning. De gör ett jobb nu när de är ute men under den veckan kommer vi ha större bevakning.
Trafikveckan pågår mellan den 13 och 20 september.