En Grumsskylt försvann och dök plötsligt upp i Västergötland.
Men i Värmland är det ett annat ortsnamn som sticker ut när det kommer till skyltstölder – Kil.
Skyltstölder är inte ovanliga.
Enligt Elinor Örtendahl, Trafikverkets projektledare underhåll i Karlstadsområdet och norra Värmland, stjäls det skyltar hela tiden.
Stölderna är vanligare i de södra delarna av länet.
Och ett ortsnamn sticker ut: Kil.
”Den är vår mest stulna skylt”, skriver Elinor Örtendahl i ett mejl till NWT.
Att skylttjuvar skulle vara särskilt intresserade av Kil har inte kommunen märkt.
– Medborgarna är snabba att skicka in felanmälningar och ta upp det på sociala medier. Det här är inget som nått oss eller något som jag reflekterat över. Det var spännande, att vår skylt är så attraktiv, säger Malin Lövendal, sektorchef för samhälle och service i Kils kommun.
Enligt Trafikverket är också Karlstadsskylten en som stjäls mer än andra.
– Det är vissa ortsnamnsskyltar. Det kan också vara skyltar med udda ortsnamn som försvinner. Tidigare har vi också sett att älgvarningsskyltar varit populära att stjäla, säger Lii Hylander, presskommunikatör på Trafikverket.
NWT berättade förra veckan om att en skylt med texten Grums kommun och kommunvapen plötsligt dök upp i Bollebygd utanför Borås.
Nu visar det sig att en likadan skylt försvann från väg 694 mellan Vålberg och Skruvstad i början av sommaren.
En ny har satts upp och händelsen är polisanmäld.