Henrik Larsson tog sig enkelt vidare till finalen på 100 meter.
Väl där var det inga konstigheter och han sprang in först i mål på tiden 10.43.
Henrik Larsson tog sig enkelt vidare från kvalet och säkrade en plats i finalen.
Väl i finalen gjorde sprintern inga misstag och säkrade ytterligare ett SM-guld. Tiden han sprang in på klockades till 10.43 sekunder, sex hundradelar bakom arenarekordet.
– Jag sa till mig själv innan loppet att det var viktigt att ligga på lite och att man inte går upp direkt i vinden. Men det var inte ett snabbt lopp så, vädret var inte på topp med kalla vindar, säger Larsson i SVT:s sändning direkt efter loppet.
Tidigare under året drog Larsson på sig några skador och han började först springa i början på sommaren.
– Sommaren har inte varit som jag hade hoppats och jag hade mycket skadeproblem i vintras som hände med in på våren. Så jag började springa först i maj, men jag brukar hitta formen sent.
Tvåa blev Thomas Jones, IFK Växjö, med tiden 10.50 och bronspengen gick till Austin Hamilton, Malmö AI, med tiden 10.58.