Fyra matcher - fyra förluster.
Men från fredagsmatchen fanns det en del positivt för Johan Pennerborns FBK att ta med sig.
– Det var nog vår mest stabila insats hittills, säger FBK-tränaren efter 1-2 i förlängning mot Örebro.
Det bjöds inte på någon större underhållning i Hällefors.
Men det var ett tätare FBK än tidigare under försäsongen.
– Sett till prestationen är jag nöjd, sedan hade vi tillräckligt med kvalificerade målchanser för att vinna den här matchen, säger Johan Pennerborn.
Han var ordentligt missnöjd med lagets arbetsinsats efter förlusten mot Leksand i Strömstad.
Nu var det en betydligt nöjdare FBK-tränare som analyserade säsongens första ”poäng”.
– Ser man det i ett större perspektiv över en hel säsong så är grundjobbet det som betyder mest. Men även spelet var bättre idag, vi kunde se många linjer falla på plats.
Kovacs matchvinnare
Målsnålt och tätt var kvällens melodi, 0-0 på tavlan i första följdes upp med ett Örebromål i andra.
När sedan FBK fick chansen i fem mot tre i mitten av tredje behövde Daniel Viksten bara ett tiotal sekunder på sig för att bomba in 1-1.
Robin Kovacs fixade sedan Örebros segermål omgående i förlängningen.
– Bortsett från resultatet så uppträder vi så som jag vill att vi ska göra. Lite mer effektivitet så hade vi åkt härifrån med en seger.
”Kommer nog dröja ett tag”
Mikael Wikstrand var inne på samma spår som sin tränare - trots förlusten tog FBK ett par kliv framåt.
– Resultaten är inte dödsviktiga just nu. Men samtidigt är det viktigt på ett sätt för att få in lite självförtroende i gruppen. Det kommer nog dröja ett tag tills vi är helt där vi vill vara, men totalt sett var det bättre nu än tidigare, säger FBK-kaptenen.
Egna insatsen?
– Nja. Jag blandar och ger lite, ibland ok, ibland lite vilsen och yr. Men det kommer bli bättre framöver.
Målvaktstalangen om interna kampen: "Han ska absolut känna sig hotad"Tunga trenden fortsätter – ny FBK-förlust