NWT:s läsare har under de senaste dagarna kunnat läsa om frånvaron av Gustav Rydahl på träningarna. Under tisdagen fanns han med inledningsvis men klev av.
– Jag har varit där ute så jag har inte full koll på hur det är med honom, säger Johan Pennerborn efter träningen.
Färjestad stärker upp backsidan: ”Har varit på tapeten tidigare”Det var en hel femma som inte fanns med när FBK genomförde veckans andra ispass. Pontus Widerström och Jens Westin sitter i ungefär samma sits, berättade FBK-tränaren Johan Pennerborn i går.
– Det är fortsatt dag för dag. Han tränar själv på isen men deltar inte i lagträningen. Han är där Jens (Westin, red anm) är kan man säga, och tränar på egen hand.
Gustav Rydahl var en försiktighetsåtgärd dagen innan men fanns med när träningen visslades igång.
– Vi har sagt att vi inte kommer äventyra någonting i inledningen, vi riskar ingenting nu, säger Pennerborn.
Michael Lindqvist var inte heller med, vad är status där?
– Han är sjuk.
Dessutom stod Joel Nyström bredvid, men gav ett lugnande besked:
– Det är en infektion, jag är snart tillbaka. Det är skönt att få den nu och inte i ett slutspel.
Alla med till Strömstad
På torsdag åker laget söder ut för Strömstad hockey classic. Planen där är att även de som inte tränat under veckan åker med.
– Vi åker med alla. Vi har varit där så många gånger, vi vet vad vi får. Det blir bra, avslutar Pennerborn.